Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ce obligatii mai are angajatorul fata de ITM in 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ce obligatii mai are angajatorul fata de ITM in 2011

De la 01.01.2011 nu se mai primesc documente la ITMB. Oare chiar nu mai avem nici-o obligatie ?
=D> Angajatorul fata de ITM nu are nici o obligatie, Angajatorul are obligatia sa respecte legislatia muncii si alte drepturi ale angajatilor. ITM este un organ de control..si atat care funtioneaza potrivit legii ca organ de control si indrumator al angajatorilor..
Incepand cu 1 ianuarie 2011, contractele de munca si statele de plata vor fi depuse de angajatori la Inspectoratele Teritoriale de Munca pe suport electronic.
G David a scris:

Incepand cu 1 ianuarie 2011, contractele de munca si statele de plata vor fi depuse de angajatori la Inspectoratele Teritoriale de Munca pe suport electronic.

Ati depus asa ceva? Inca nu este reglementat clar acest lucru.
G David a scris:

Incepand cu 1 ianuarie 2011, contractele de munca si statele de plata vor fi depuse de angajatori la Inspectoratele Teritoriale de Munca pe suport electronic.

Cum se poate face acest lucru, atata timp cat nu exista program si nici legislatia aferenta ?

Dupa 01.01.2011, la ITM se depune sau se trasmite numai REVISAL-ul.
Dupa abrogarea Legii nr 130/1999 de OUG nr. 123/2010 pentru contractele incheiate dupa 01.01.2011, declararea se face doar in revisal, nu se mai inregistreaza la ITM.