avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ce obligatii mai are angajatorul fata de ITM in 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ce obligatii mai are angajatorul fata de ITM in 2011

De la 01.01.2011 nu se mai primesc documente la ITMB. Oare chiar nu mai avem nici-o obligatie ?
Cel mai recent răspuns: dan_6393 , utilizator 07:02, 3 Martie 2011
=D> Angajatorul fata de ITM nu are nici o obligatie, Angajatorul are obligatia sa respecte legislatia muncii si alte drepturi ale angajatilor. ITM este un organ de control..si atat care funtioneaza potrivit legii ca organ de control si indrumator al angajatorilor..
Incepand cu 1 ianuarie 2011, contractele de munca si statele de plata vor fi depuse de angajatori la Inspectoratele Teritoriale de Munca pe suport electronic.
G David a scris:

Incepand cu 1 ianuarie 2011, contractele de munca si statele de plata vor fi depuse de angajatori la Inspectoratele Teritoriale de Munca pe suport electronic.


Ati depus asa ceva? Inca nu este reglementat clar acest lucru.
G David a scris:

Incepand cu 1 ianuarie 2011, contractele de munca si statele de plata vor fi depuse de angajatori la Inspectoratele Teritoriale de Munca pe suport electronic.


Cum se poate face acest lucru, atata timp cat nu exista program si nici legislatia aferenta ?

Dupa 01.01.2011, la ITM se depune sau se trasmite numai REVISAL-ul.
Dupa abrogarea Legii nr 130/1999 de OUG nr. 123/2010 pentru contractele incheiate dupa 01.01.2011, declararea se face doar in revisal, nu se mai inregistreaza la ITM.

Alte discuții în legătură

Programul revisal nou de la 01.08.2011 ? 22.08.2009 22.08.2009 Va rog asi dori sa stiu unde gasesc actualizarea programului REVISAL de la data de 01.08.2011 , am cautat pe ITM , versiunea 5.0. dar nu ... (vezi toată discuția)
Probleme revisal dumi32 dumi32 Buna ziua am urmatoarea problema in ce priveste preluarea datelor din Revisalul vechi, anume imi apare urmatorul text : Baza de date incarcata nu ... (vezi toată discuția)
Procedura angajare salariati_pt. angajatori claudia_d claudia_d Buna ziua, Am rugamintea sa-mi detalieze cineva avizat procedura de angajare a salariatilor dupa NOUL Cod al Muncii, pasii de urmat de catre un ... (vezi toată discuția)