Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal de contraventie completat eronat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal de contraventie completat eronat

Ma numesc A F , in data de 24.06.2010 am fost sactionat de catre politia comunitara pentru stationare in statia de taxi cu suma de 500 lei. Procesul verbal am refuzat sa-l semnez datorita faptului ca agentul constatator care l-a intocmit, la intocmit eronat privind numele. In data de 16.09.2010 am fost somat de catre Primaria orasului de domiciliu ca am de platit amenda respectiva. Am cerut anularea in instanta ( termen 29.03.2011). Intrebarea mea este ce sanse am pentru ca instanta sa anuleze respectivul proces verbal avand in vedere ca:
- procesul verbal prezinta corecturi cu pasta corectoare vizibil, in urma corecturilor facute numele si unul din prenume sunt inscrise intr-un cuvant
- in procesul verbal nu este indicat martor
- procesul verbal nu mi-a fost adus la cunostiinta in termen de 30 zile cum prevede O G 2/2001 ( prescriptia contraventionala
- iar din cate stiu exista fotografii facute de catre agentul de politie cu telefonul mobil la autoturism parcat in dreptul semnului oprirea interzisa
Va multumesc.
=D>=D>=D> Lipsa semnaturii lipsa martorului asistent,si la rublica "Alte mentiuni"nimic mentionat atrage nulitatea absoluta a p-v de constatare si sactionare a contraventiilor, Aveti sanse de admitere aplangerii de 100%..Succes