avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal de contraventie completat eronat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal de contraventie completat eronat

Ma numesc A F , in data de 24.06.2010 am fost sactionat de catre politia comunitara pentru stationare in statia de taxi cu suma de 500 lei. Procesul verbal am refuzat sa-l semnez datorita faptului ca agentul constatator care l-a intocmit, la intocmit eronat privind numele. In data de 16.09.2010 am fost somat de catre Primaria orasului de domiciliu ca am de platit amenda respectiva. Am cerut anularea in instanta ( termen 29.03.2011). Intrebarea mea este ce sanse am pentru ca instanta sa anuleze respectivul proces verbal avand in vedere ca:
- procesul verbal prezinta corecturi cu pasta corectoare vizibil, in urma corecturilor facute numele si unul din prenume sunt inscrise intr-un cuvant
- in procesul verbal nu este indicat martor
- procesul verbal nu mi-a fost adus la cunostiinta in termen de 30 zile cum prevede O G 2/2001 ( prescriptia contraventionala
- iar din cate stiu exista fotografii facute de catre agentul de politie cu telefonul mobil la autoturism parcat in dreptul semnului oprirea interzisa
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Manole Dumitru , utilizator 17:51, 26 Februarie 2011
=D>=D>=D> Lipsa semnaturii lipsa martorului asistent,si la rublica "Alte mentiuni"nimic mentionat atrage nulitatea absoluta a p-v de constatare si sactionare a contraventiilor, Aveti sanse de admitere aplangerii de 100%..Succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicare autovehicul, buna ziua, am urmatoarea speta: in data de 18.02.2023 - ora 20:40 ... shumifree shumifree Buna ziua, am urmatoarea speta: In data de 18.02.2023 - ora 20:40 mi-a fost ridicata masina de pe aleea Dragos Mladinovici, fiind parcata la mai putin de 25 ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare laura-jurist laura-jurist buna ziua am primit o amendapt ca am parcat pe un trotuar, la coltul unei strazi, si cica am blocat accesul pietonilor pe trotuar. bmentionez ca in zona nu ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala ovidana ovidana Am sanse sa se anuleze un proces verbal de contraventie pe motivul ca acesta a fost afisat la sediul societatii insa adresa din procesul verbal de afisare este ... (vezi toată discuția)