Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism

buna ziua,cred ca am o mare problema,am cumparat de curand o masina de la o persoana care nu o avea inscrisa pe numele lui,mentionez ca el o folosea de 4 ani asa,am platit-o si am facut un act de mana cu suma pe care i-am dat-o si cu semnaturile a 2 martori,acum vreau sa o trec pe numele meu insa nu stiu cum sa procedez,si inca o intrebare,pot circula cu ea asa,am toate actele la ea dar daca voi fi oprit de politie ce le voi spune?
Buna ziua !
Pentru a o putea inmatricula pe numele dvs. ar trebui sa luati legatura cu proprietarul autoturismului ... ar trebui sa luati legatura si cu persoana care v-a vandut autoturismul pt a incerca definitivarea documentelor (identificare proprietarului etc) ... In principiu , nu ar trebui sa aveti problemne in utilizarea automobilului ca utilizator dar cel mai bine ar fi sa faceti demersurile de inmatriculare a acestuia pe numele dvs.