Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O persona condamnata la 3 ani si ....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O persona condamnata la 3 ani si ....

Poate ca o persoana condamnata la 3ani si 2luni pentru falsificari de acte sa iasa din inchisiore cu legiile s-au coduri care intra in octombrie 2011?
Pentru ori ce nelamurire va rog intrebati-ma ca eu va voi raspunde?
Va multumesc de raspunsuri!!=D>
Din pacate, cel mai probabil Noul CP nu va intra in vigoare in octombrie 2011. Teoretic maximul special la infractiunile de fals este tot de 3/5 ani, deci nu i s-ar scadea foarte mult din pedeapsa.
eumarian, utilizator
Dar cam cat iar putea scadea din pedeapsa? Ar putea ajunge la 1 an si sa-l plateasca?
Exact, despre ce infractiuni e vorba si ce pedeapsa la fiecare? La prima vedere, pedepsele pentru infractiunile de fals sunt aceleasi in vechiul si noul cod penal, deci nu s-ar scadea nimic.
Este condamnat la 3 ani si 2 luni pentru falsificari de acte in valoare de 100 milione lei vachi. Fapta a facuto in 2003. Iar anul trecut in 2010 a venit si la arestat in Spania. Si el a platit suma inapoi la firma unde lucrase.
CristinaElvira a scris:

Dar cam cat iar putea scadea din pedeapsa? Ar putea ajunge la 1 an si sa-l plateasca?

De la 3 ani si 2 luni la 1an, niciodata. Probabil daca se va scadea ceva o sa fie foarte putin. Noul Cod e posibil sa intre in vigoare ceva mai tarziu, pe la inceputul lui 2012. Dar ce anume sa plateasca?