Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM

Buna,
poate sa ma ajute cineva?
ma intereseaza ce modificari au aparut in clauzele inscrise intr-un CIM pentru un nou angajat???

Va multumesc!!!!
In cazul in care aceste propuneri intra in vigoare, cum vor afecta ele pe cei care au deja CIM incheiate?
Va fi nevoie, pentru fiecare angajat in parte, de semnare a unui act aditional prin care sa se alinieze CIM semnat inainte de adoptarea legii, la noul cod al muncii? Ma refer aici la perioada de preaviz, de exemplu, care se regaseste in CIM.
InaME, utilizator
Exista principiul neretroactivitatii legii ... este regula juridica potrivit careia o lege civila se aplica numai situatiilor ce se ivesc dupa adoptarea ei, iar nu si situatiilor anterioare.