Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Poze radar - probe in proces
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Poze radar - probe in proces

Buna ziua,

Apelez la sfaturile voastre pentru a lua o hotarare de a continua sau nu procesul cu politia Prohova.
In Februarie am fost oprit pentru depasirea vitezei in localitatea Breaza unde limita de viteza este de 70 km/h. Deoarece am fost inregistrat circuland cu 124 km/h mi s-a suspendat carnetul (+54 km). Pe procesul verbal am declarat ca “nu cred ca am circulat cu viteza mentionata mai sus” si am facut contestatie ajungand la judecatoria Campina.
In cadrul procesului am cerut probe politiei si in ultima faza mi s-a permis o scurta verificare a certificatelor politiei si a pozelor radar vreo 10 min inainte de proces (nu mi s-a permis luarea probelor spre analiza amanuntita). Intre certificate se afla si certificarea modelului de radar care evidentia marja de eroare a inregistrarilor, care este (la radarele aflate in miscare) de 4%.
Asadar 124 km/h – 4% = 119 km/h. Deci nu am depasit viteza cu mai mult de 50 km/h ci cu 49 km/h!!
Din pacate in dosar a mai fost atasata si intampinarea politiei in care se mentioneaza ca am circulat ci 127 km/h (desi procesul verbal este intocmit cu 124 km/h!!!) si s-au atasat si poze in acest sens. Se pare ca judecatoarea din Campina a luat in considerare aceste inregistrari care NU sunt mentionate in procesul verbal.

E normal sa accepte pozele cu 127 km/h ca probe, daca in procesul verbal politia a trecut 124 km/h?????
Eu as fi cerut sa fie adusa drept proba inregistrarea video, nu simple poze radar...:(
Eu contest a scris:

Buna ziua,

Apelez la sfaturile voastre pentru a lua o hotarare de a continua sau nu procesul cu politia Prohova.
In Februarie am fost oprit pentru depasirea vitezei in localitatea Breaza unde limita de viteza este de 70 km/h. Deoarece am fost inregistrat circuland cu 124 km/h mi s-a suspendat carnetul (+54 km). Pe procesul verbal am declarat ca “nu cred ca am circulat cu viteza mentionata mai sus” si am facut contestatie ajungand la judecatoria Campina.
In cadrul procesului am cerut probe politiei si in ultima faza mi s-a permis o scurta verificare a certificatelor politiei si a pozelor radar vreo 10 min inainte de proces (nu mi s-a permis luarea probelor spre analiza amanuntita). Intre certificate se afla si certificarea modelului de radar care evidentia marja de eroare a inregistrarilor, care este (la radarele aflate in miscare) de 4%.
Asadar 124 km/h – 4% = 119 km/h. Deci nu am depasit viteza cu mai mult de 50 km/h ci cu 49 km/h!!
Din pacate in dosar a mai fost atasata si intampinarea politiei in care se mentioneaza ca am circulat ci 127 km/h (desi procesul verbal este intocmit cu 124 km/h!!!) si s-au atasat si poze in acest sens. Se pare ca judecatoarea din Campina a luat in considerare aceste inregistrari care NU sunt mentionate in procesul verbal.

E normal sa accepte pozele cu 127 km/h ca probe, daca in procesul verbal politia a trecut 124 km/h?????

Nu este prima data si, din pacate, nici ultima data cand in documentele intocmite de catre Politia Romana nu este consemnata realitatea din teren.

4% reprezinta marja de eroare a aparatului radar.Asta inseamna ca un aparat sa fie declarat corespunzator trebuie ca viteza indicata de aparat sa difere de cea efectiva (reala) cu cel mult 4%. Este posibil ca aparatul radar ce te-a inregistrat sa aibe o eroare de numai 2%. In acest caz ai depasit viteza legala cu mai mult de 50 km/h. Radarul, fiind un aparat de masura trebuie sa fie supus verificarii metrologice. Cred ca nu ar strica sa soliciti buletinul de verificare metrologica a respectivului radar. S-ar putea ca in respectivul buletin de verificare sa fie trecuta eroarea efectiva (in limita admisa) a aparatului radar. S-ar putea sa te ajute acest lucru. La fel de adevarat este faptul ca in buletin sa fie mentionat doar faptul ca radarul respectiv se incadreaza in limita admisa. In acest caz poti apela la argumentele tale. Dupa stiinta mea, nefiind jurist de profesie, nu poti fi pedepsit daca exista o indoiala asupra circumstantelor in care s-a produs fapta. In acest exista aceasta indoiala. Mai clar, exista situatii in care nu ai depasit cu mai mult de 50 km/h viteza legala, dar aparatul a inregistrat o depasire a vitezei cu mai mult de 50 km/h.
SUCCES!!!!!!
Eu contest a scris:

Buna ziua,

Apelez la sfaturile voastre pentru a lua o hotarare de a continua sau nu procesul cu politia Prohova.
In Februarie am fost oprit pentru depasirea vitezei in localitatea Breaza unde limita de viteza este de 70 km/h. Deoarece am fost inregistrat circuland cu 124 km/h mi s-a suspendat carnetul (+54 km). Pe procesul verbal am declarat ca “nu cred ca am circulat cu viteza mentionata mai sus” si am facut contestatie ajungand la judecatoria Campina.
In cadrul procesului am cerut probe politiei si in ultima faza mi s-a permis o scurta verificare a certificatelor politiei si a pozelor radar vreo 10 min inainte de proces (nu mi s-a permis luarea probelor spre analiza amanuntita). Intre certificate se afla si certificarea modelului de radar care evidentia marja de eroare a inregistrarilor, care este (la radarele aflate in miscare) de 4%.
Asadar 124 km/h – 4% = 119 km/h. Deci nu am depasit viteza cu mai mult de 50 km/h ci cu 49 km/h!!
Din pacate in dosar a mai fost atasata si intampinarea politiei in care se mentioneaza ca am circulat ci 127 km/h (desi procesul verbal este intocmit cu 124 km/h!!!) si s-au atasat si poze in acest sens. Se pare ca judecatoarea din Campina a luat in considerare aceste inregistrari care NU sunt mentionate in procesul verbal.

E normal sa accepte pozele cu 127 km/h ca probe, daca in procesul verbal politia a trecut 124 km/h?????

In situatia in care procesul mai este pe rol ai putea sa soliciti IPJ sa prezinte verificarea metrologica a radarului cu care s-a facut inregistrarea . Mai mult ca sigur aceasta nu exista si , in acest mod ,procesul verbal ar putea fi anulat . Solicitarea poti sa o faci in baza urmatoarei norme : „Paragraful 3.2.6. din norma de metrologie NML 021-05, aprobată prin ordinul directorului general al Biroului Român de Metrologie Legală nr. 153/2007, prevede că înregistrarea efectuată trebuie să conţină menţiunea că a fost efectuată autotestarea aparatului“.
Eu te sfatuiesc sa ceri buletinul de verificare al radarului de catre institutul de metrologie si in plus sa ceri dovada ca agentul care era de serviciu in momentul intamplarii faptei(cel care a intocmit procesul verbal) a fost instruit pentru a opera aparatul radar.
Stie cineva cum este inscrisa pe poza dovada ca s-a efectuat autotestarea aparatului radar? Eu am reusit sa ma uit scurt peste pozele atasate in dosar si am remarcat ca toate contin litera "T" in coltul din stanga jos.
Se pare ca litera T vine de la test si ca este afisata pe monitor/poze doar in timpul autotestarii aparatului. Imi poate confirma cineva?