avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nelamurire calcul punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nelamurire calcul punctaj pensie

Cum se calculeaza punctajul de pensie pt perioada lucrata in '90-2001? Raportat la salariul tarifar,la care se adauga sporurile cu caracter permanent, sau conform contributivitatii,raportat la salariul brut?
Cel mai recent răspuns: Iustin96 , utilizator 10:28, 12 Februarie 2018
Legea 263/2010

Art.165

(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe lângă salariile prevăzute la alin. (1) se au în vedere și sporurile cu caracter permanent care, după data de 1 aprilie 1992, au făcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislației anterioare și care sunt înscrise în carnetul de muncă sau sunt dovedite cu adeverințe eliberate de unități, conform legislației în vigoare.
Salariul de munca nu e trecut in carnetul de munca pentru perioada '90-2001. Ce e de facut in acest caz? Ati putea va rog sa imi mai raspundeti si la intrebarea: Cum influenteaza stagiul militar calculul punctajului de pensie? Cele 25 de puncte procentuale conform legii 19/2000 reprezinta rata contributiei CAS sau ceva care echivaleaza cu un venit,din care se sustrage ulterior CAS?
Ultima modificare: Luni, 12 Februarie 2018
Iustin96, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am primit decizia de pensionare in care se specifica ca adeverinta ... valyg valyg Am primit decizia de pensionare in care se specifica ca adeverinta cu salariile brute din perioada 1981 -2001 nu face parte din baza de calcul a punctului de ... (vezi toată discuția)
Pensie gluten gluten Intocmesc dosarul pt pensie limita de varsta - in carnetul de munca in perioada 1992-1994 are trecuta o indemnizatie si suma este de 1000 lei ,functia este ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie -punctaj lunar coraliana coraliana X-(X-( Va rog sa-mi spuneti, la calculul pensiei , pentru stabilirea punctajului lunar care salarii se iau in calcul si la ce se raporteaza? De ex a ... (vezi toată discuția)