Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CALCUL PENSIE -punctaj lunar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CALCUL PENSIE -punctaj lunar

X-(X-( Va rog sa-mi spuneti, la calculul pensiei , pentru stabilirea punctajului lunar care salarii se iau in calcul si la ce se raporteaza?
De ex a obtinut intr-o luna in 1975 un salariu brut de 1700 lei .Acesta se raporteaza la sal mediu brut pe tara, care este de 1813??
Dar pt veniturile obtinute pina in 2000? Modul de calcul este aceleasi???
Da.
L 263/2010 Art. 96
(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.
(3) In situatia asiguratului care contribuie la un fond de pensii administrat privat, punctajul lunar stabilit in conditiile prezentei legi se corecteaza cu raportul dintre contributia datorata la sistemul public de pensii si contributia prevazuta de lege pentru conditii normale de lucru.
(4) Pentru lunile pentru care Institutul National de Statistica inca nu a comunicat castigul salarial mediu brut se utilizeaza, pentru intreaga luna, ultimul castig salarial mediu brut comunicat.
Va multumesc, dar revin cu intrebarea,mai detaliata:In datele I.N.S. Bucuresti nu exista date privind salariile brute lunare, decat dupa anul 1991. Pina in 1991, sunt salarii medii anuale.
Salariile brute obtinute de salariat se aduna se face media aritmetica, si apoi se raporteaza la salariul mediu brut anual raportat de INS bUCURESTi?Va multumesc!
Legea 263/2010

Art. 165. - (1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:

a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;

b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;

c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

(2) La determinarea punctajelor lunare, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile cu caracter permanent care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inscrise in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare.

Va multumesc, dl. Carp, pt raspunsul mai exact, dar in carnetul de munca pt perioada 1977-1991 sunt trecute salariile brute. Trebuie sa le calculez ca si nete(adica sa scad retinerile ce Cas, Sanatate, etc) si sa le raportez tot la salariu brut pe tara????Nu mi se pare deloc corect sa raportez un salariu net la un salariu mediu brut!!! sau gresesc eu undeva!
Nu trebuie sa le calculati dvs. deoarecept perioada inainte de 1 aprilie 2001 baza de calcul a fost stabilita prin legea 3/1977 si nu a fost direct influentata de sumele pentru care s-au platit contributii de asigurari sociale.
In aceasta perioada angajatii nu au platit contributie de asigurari sociale, aceasta a fost platita numai de angajator pentru intreg fondul de salarii. Contributia platita de angajati s-a numit „contributie pentru pensie suplimentara” si pentru aceasta se acorda separat o majorare a punctajelor anuale.
Baza de calcul a pensiei este constituita din salariul tarifar inscris in carnetul de munca si sporurile permanente prevazute in legea 57/1974 modificata prin legea 49/1992.
Deasemenea, se acorda punctaje suplimentare. Pentru contributia la pensie suplimentara cu 2%, 3% sau 5% in perioada 1 ianuarie 1967 – 31 martie 2001 se acorda o majorare a punctajelor medii anuale cu procentele prevazute la art 165 alin (3) din legea 263/2010.
asta e pe scurt ce mai pot adauga.