Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pentru grupa II de munca, în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pentru grupa II de munca, în baza Legii nr. 263/2010

Din luna martie 1999, am fost pensionar pe caz de boala iar din luna februarie 2010 sunt pensionar la limita de varsta.
Sunt nascut la data de 28.08.1948, iar din decizia de pensionare emisa in februarie 2010 rezulta urmatoarea stare de fapt:
Punctul E: Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
Varsta de pensionare: 61 ani si 6 luni;
Varsta standard de pensionare 64 de ani si 6 luni;
Reducerea varstei standard de pensionare
- datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 3 ani si 0 luni;
Punctul F: Stagiul de cotizare
Stagiul complet de cotizare (conform L 19/2000): 34 ani, 0 luni si o zile;
Total stagiu cotizare realizat: 40 ani, 2 luni si 19 zile;
din care
- În gradul II (Legea 3/1977) 15 ani, 4 luni si 14 zile;
Conditii normale: 8 ani, 11 luni si 22 zile;
Stagiu asimilat 12 ani, 1 luni si 13 zile;
Stagiu aferent grupa II-a: 3 ani si 9 luni
PUNCTE REALIZATE (Cu Sp.V. in perioada (03.1970-03.1992)
Punctul G
1. Numar puncte realizate 31.61062
Numar puncte conform OUG 209/2008: 4,16054
2. Punctaj mediu anual 1,05209
din care majorări conform OUG 209/2008 : 0,12237;
Valoarea punctului de pensie 732,80
Spuneti-mi, va rog, daca benefiez de recalcularea pensiei pentru gradul II de munca în baza Legii 263/2010.
Va multumesc. Ma scuzati ca revin, dar nelamurirea mea porneste tocmai de la faptul ca, atat potrivit art. 164 din L 19/2000, cat si art. 165 si 166 din Legea nr. 263/2010 „la determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
De asemenea, la determinarea punctajelor lunare, pe langa salariile de mai sus se au in vedere si sporurile cu caracter permanent...”
Sincer nu inteleg ce se include in sporurile cu caracter permanent, de aceea va rog frumos sa-mi explicati dvs. ce se intelege prin aceste sporuri.
Totodata, in perioada iulie 1977-ianuarie 1991, cei care au lucrat in acord individual aveau un venit brut diferit de salariul de incadrare (tarifar) trecut in carnetul de munca (cu sporul realizarii normei, care putea atat sa mareasca, cat si sa diminueze retributia de baza, la care se aplicau sporurile : vechime, ...) iar la acest venit brut se aplicau 2% sau 3% ( cat a fost contributia la pensia suplimentara).
Iar dupa 1990 toate contributiile (pensie si sanatate) se calculau la venitul brut, numai contributia la somaj era la salariul brut de incadrare.
Astfel ca, numai din aprilie 2001, este o evidenta clara a venitului brut realizat (prin declaratiile transmise lunar de angajator), dar inainte de aprilie 2001 totul se reduce la ceea ce este inscris in carnetele de munca, nu la salariul brut realizat (pana la data de 1 iulie 1977) sau la salariul net (in perioada iulie 1977 ianuarie 1991).
Legea spune "salariul brut sau net" , nu salariul de incadrare (tarifar).
De aici porneste nelamurirea mea cu privire la corectitudinea calcularii pensiei. Sincer, eu asa am interpretat textul de lege mai sus citat si tocmai de aceea am apreciat ca ar fi corect ca angajatorul sa dea o adeverinta cu salariul brut sau net realizat (dupa caz, conform perioadei lucrate). Sper sa nu fi fost gresit inteles, nu doresc ceva ce nu mi se cuvine, insa nici sa renunt la ceva ce ar putea sa fie al meu, tocmai datorita faptului ca cei 2% respectiv 3% se aplicau salariului brut, nicidecum salariului tarifar inscris in cartea de munca (salariu pe baza caruia s-a calculat, din pacate, si cuantumul pensiei).
Va multumesc inca odata pentru operativitatea de care dati dovada.

Sporurile care au intrat in baza de calcul a pensiilor le gasiti aici:
[ link extern ]