avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediul societatii la infiintare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediul societatii la infiintare

Am si eu o intrebare: Poate fi stabilit sediul unei societati la o adresa la care unul dintre asociati are deja stabilit sediul unei alte societati? Imobilul are mai mult de doua camere, iar nici una dintre societati nu-si desfasoara activitatea acolo. Nu este proprietar, dar are domiciliul acolo (totodata). In prima societate este asociat unic. In societatea ce se vrea infiintata este asociat, dar nu administrator. Va rog mult, este urgent! Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Monica Tudor , utilizator 15:35, 23 Mai 2008
Da, poate fiindca este asociat in ambele societati.
Raspunsul e da.

Te incadrezi in prevederile art. 17, alin. 2, lit. a din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale:

(2) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi, dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii
Ultima modificare: Vineri, 23 Mai 2008
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Asa stiam si eu, dar avocata care se ocupa de infiintarea societatii mi-a spus ca nu. Eu sunt inca in facultate, nu sunt inca jurist... Acum pot sa ii arat si Legea. Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare sediu social ToacaDaniel ToacaDaniel Buna ziua, O persoana a infiintat 3 soc. comerciale, dintre care 2 au sediul in apartamentul unde [b]domiciliaza[/b]. Apartamentul are 3 ... (vezi toată discuția)
+ se pot infiinta doua firme/ 2 sedii sociale in garsoniera? ContSters159316 ContSters159316 Eu stiu ca pt sediul social trebue sa ai cate o camera pt fiecare firma dar daca am o garsoniera si vreau sa infiintez doua firme cu acelasi sediu social? ... (vezi toată discuția)