avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poate fi angajat cu 4 ore?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poate fi angajat cu 4 ore?

un pensionar gr III poate fi angajat in baza unui cim cu 4 ore pe zi?
Cel mai recent răspuns: Vilcu Gina , utilizator 08:27, 4 Martie 2011
Raspuns pentru: neon butterfly.
Conform art.69,lit c din legea nr.263/2010- noua lege a pensiilor:"In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca,invaliditatea este:c) de gradul III,caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca,persoana putand sa presteze o activitate profesionala,corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca."=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de boala nicolauconstanta nicolauconstanta Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca am pensie de boala gr 2,pot lucra 4 ore pe zi ? Va multumesc (vezi toată discuția)
Drept munca pensionari de boala homereg homereg Daca sunt in pensie de boala gr. 2 am voie sa fiu asociat in SRL sau sa am Intrepr Individuala ??? Motivatie va rog ! (vezi toată discuția)
Sunt pensionar de invaliditate gr.ii, pot obtine venituri din activitatea de pfa? radu99wuu radu99wuu Sunt titular PFA si am contract de colaborare pentru prestari servicii cu o Companie srl. Sunt pensionar cu grad ll de invaliditate. Legea 263/2010 ... (vezi toată discuția)