Forum Discuţii juridice Traduceri PFA - profesie liberalã traducãtor autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

PFA - profesie liberalã traducãtor autorizat

Buna ziua!

M-ar interesa pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a deveni traducator autorizat PFA. Am primit autorizatia de la Ministerul Justitiei. Stiu ca trebuie mers la Administratia Financiata si la Tribunal.
Pentru a deveni PFA trebuie mers si la Registrul Comertului? Care ar fi ordinea? Ar trebui mai intai sa merg la Administratia Financiara sau la Registrul Comertului?

multumesc.
Pentru inceput trebuie sa va inregistrati ca PFA (sau II, SRL) la Administratia Financiara de care apartineti. Dupa aceast pas va trebui sa va inregistrati in lista traducatorilor la Tribunalul din localitatea in care domiciliati.
La registrul comertului nu trebuie sa va inregistrati decat daca doriti sa aveti si un alt cod caen (o alta activitate in afara celei de traduceri).
Foarte multe detalii si procedurile de urmat le gasiti la urmatoarele linkuri:
www.avocatnet.ro/content/for...
Succes! :luck:
L.C.

Am obtinut CIF-ul de la Administratia Financiara. Pe acest certificat scrie doar Nume Prenume - traducator, CNP, domiciliul si numarul (CIF).
In baza acestui CIF am fost sa-mi fac chitantier si facturier personalizat. Acolo m-au intrebat cum sa scrie in antet - PFA Nume Prenume - traducator?
Intrebarea este: pot sa folosesc aceasta titulatura de PFA? Practic, eu inteleg ca asta sunt - persoana fizica autorizata ca traducator, chiar daca nu a fost nevoie de inregistrare la Registrul Comertului.

Si inca o nelamurire: cand voi cumpara diverse consumabile, ce va trebui scris pe factura pe care o voi primi de la vanzator? Probabil ca voi fi intrebata ce doresc sa apara pe factura.

multumesc
sonia1978, utilizator
Pe facturier trebuie sa apara nume, prenume - traducator.
Da, sunteti PFA inregistrata la administratia financiara. Asa cum spuneam mai sus, activitatea de traducator se incadreaza la activitatile liberale, prin urmare nu este necesara inregistrarea la reg. com. decat daca doriti si un alt cod caen (desfasurarea unei alte activitati).
Orice cumparaturi pe care doriti si puteti sa le deduceti (se vor inregistra in registru) trebuie sa fie dovedite cu factura sau bon fiscal stampilat. Factura emisa catre dvs. trebuie sa contina denumirea PFA, cod fiscal (CIF), adresa si contul bancar.
Succes! :luck:
L.C.
Laura Ciobeica, moderator
Sunt sigur ca faceti o confuzie de termeni... desi raspunsul dvs. este in mare corect. Traducatorii si interpretii nu pot presta activitate ca persoane fizice autorizate. La fel cum nici doctorii si nici avocatii nu sunt PFA. Profesia de traducator si interpret este o profesie libearala.

Din cunostintele mele pentru a putea avea un pfa care sa aiba ca obiect servicii de intermedieri traduceri trebuie va inregistrati la Registrul comertului.
Pe chitantier facturiei trebuie sa apara datele de identificare din certificatul de inregistrare fiscala. Verificati-l si spuneti-mi unde vedeti scris pfa!!!!!!!
INASEL ALIN a scris:

Sunt sigur ca faceti o confuzie de termeni... desi raspunsul dvs. este in mare corect. Traducatorii si interpretii nu pot presta activitate ca persoane fizice autorizate. La fel cum nici doctorii si nici avocatii nu sunt PFA. Profesia de traducator si interpret este o profesie libearala.

Din cunostintele mele pentru a putea avea un pfa care sa aiba ca obiect servicii de intermedieri traduceri trebuie va inregistrati la Registrul comertului.
Pe chitantier facturiei trebuie sa apara datele de identificare din certificatul de inregistrare fiscala. Verificati-l si spuneti-mi unde vedeti scris pfa!!!!!!!

1. Nimeni nu a vorbit de intermedieri traduceri.
2. Am afirmat ca pe factura emisa catre traducator trebuie sa apara denumirea PFA adica Icsulescu Dan- traducator (astfel cum rezulta din CIF-ul eliberat de adm. fin.), CIF, adresa si cont bancar.
L.C.