Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract

Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cun un sfat :
As vrea sa renunt la contractu cu Romtelecom. Contractul este inceheiat pe o durata de 2 ani adica pana in octombrie 2012 pentru internet si telefonie. I-am contactat pentru ca am nevoie de mai multa viteza pentru internet si mi-au spus ca nu imi pot oferi si daca nu imi convine nu am decat sa ma mut la alt furnizor. In momentul in care am cerut rezilierea contractului mi-au spus ca trebuie sa platesc taxe de reziliere de aprox 250 auro. Imi puteti spune cum pot beneficia de legea din 2010 prin care furnizorii nu pot percepe taxa de reziliere?

Va multumesc!
Esta in contract o astfel de clauza, Daca da ? Nu prea aveti ce face
Sau aveati posibilitatea in 48 de ore sa solicitati rezilierea contractului.
Situatie similara am avut si eu in 2006, dar am solicitat rezilierea in 48 de ore.
Alta solutie nu prea vad care sa fie. asteptati 2 ani si dupa aceea reziliati contractul.:O:O:O:(:(:(