Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediu de odihna

functionarul public poate beneficia de concediu de odihna integral in cazul in care acesta a fost internat mai multe luni in spital? Care este baza legala care reglementeaza concediul de odihna pentru functionarii publici?
Legea 53/2003 modificata si republicata.
Art. 145
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

functionarul public poate beneficia de concediu de odihna integral in cazul in care acesta a fost internat mai multe luni in spital?
Nu, doar pentru cat timp a lucrat.
baza legala este art. 35 din Legea 188/1999 rep privind Statutul functionarilor publici cu modificarile si completarile ulterioare, HGR nr 250/1992 privind Concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor din administratia publica....,cu modificarile si completarile ulterioare si ultimul act normativ OG 6/2007 modificata de OG 9/2008 (abrogate de Legea 284/2010) si art. 36 din Legea 284/2010
Functionarul a fost in concediu medical in a II a jumatate a anului(4 luni), are dreptul la concediu de odihna integral sau proportional cu perioada lucrata?... care este cadrul legal?
LEGE nr. 53 din 24 ianuarie 2003 (*actualizată*)
CODUL MUNCII

ART. 140
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.