avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura electonica- Procura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura electonica- Procura

Sunt unic asociat intr-o firma si mi-am achizitionat un certificat calificat pe numele meu pentru a putea semna documentele in format electronic. Am facut Declaratia 150 pentru firma mea, dar de la Administratia Finantelor Publice imi cer procura notariala.E logic sa-mi fac mie insumi procura ca sa pot semna actele firmei mele?#-o
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 22:17, 4 Martie 2011
Buna seara

Nu ar trebui ceruta procura .

De pe site anaf ( instructiuni privind depunere declaratii electronice ) :
5. Privind împuternicirea de la contribuabil: în situaţia în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat, se prezintă documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. Dacă există calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului, se prezintă documentul, în original şi copie, care atestă această calitate (acest document poate fi Hotărârea Adunării Generale a Acţionarilor sau Statutul societăţii comerciale);
serbananca2000 a scris:

Sunt unic asociat intr-o firma si mi-am achizitionat un certificat calificat pe numele meu pentru a putea semna documentele in format electronic. Am facut Declaratia 150 pentru firma mea, dar de la Administratia Finantelor Publice imi cer procura notariala.E logic sa-mi fac mie insumi procura ca sa pot semna actele firmei mele?#-o


In tara asta nimic nu mai are o minima logica!!!:sorry:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 112 online ella1304 ella1304 Buna ziua, As dori sa stiu daca este nevoie de imputernicire notariala catre firma de contabilitate pentru depunerea online de catre aceasta a D ... (vezi toată discuția)
Declaratii online rain4est rain4est A folosit cineva noul sistem de declarare a contributiilor ? Cred ca ar fi de folos sa aflam cate ceva despre noul sistem, cum se obtine semnatura electronica, ... (vezi toată discuția)
Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica. obtinere. etape. - atentie! din 1 iulie 2011 declaratia 112 se depune doar online! Valentin_buzau Valentin_buzau [b]Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica. Obtinere. Etape. - Atentie! Din 1 iulie 2011 Declaratia 112 se depune doar ONLINE! ... (vezi toată discuția)