Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura electonica- Procura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura electonica- Procura

Sunt unic asociat intr-o firma si mi-am achizitionat un certificat calificat pe numele meu pentru a putea semna documentele in format electronic. Am facut Declaratia 150 pentru firma mea, dar de la Administratia Finantelor Publice imi cer procura notariala.E logic sa-mi fac mie insumi procura ca sa pot semna actele firmei mele?#-o
Buna seara

Nu ar trebui ceruta procura .

De pe site anaf ( instructiuni privind depunere declaratii electronice ) :
5. Privind împuternicirea de la contribuabil: în situaţia în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat, se prezintă documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. Dacă există calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului, se prezintă documentul, în original şi copie, care atestă această calitate (acest document poate fi Hotărârea Adunării Generale a Acţionarilor sau Statutul societăţii comerciale);
serbananca2000 a scris:

Sunt unic asociat intr-o firma si mi-am achizitionat un certificat calificat pe numele meu pentru a putea semna documentele in format electronic. Am facut Declaratia 150 pentru firma mea, dar de la Administratia Finantelor Publice imi cer procura notariala.E logic sa-mi fac mie insumi procura ca sa pot semna actele firmei mele?#-o

In tara asta nimic nu mai are o minima logica!!!:sorry: