Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara salariu

Buna ziua. Lucrez la o firma de constructii si vreau sa va expun urmatoarea situatie.De la 1 ianuarie din cauza conditiilor meteo patronul ne-a impus sa ne luam cateva zile de concediu fara salariu. De atunci insa tot ne amana cu inceperea lucrului cu toate ca au fost si perioade bune de lucru motivand ca acum nu are lichiditati pentru salarii.Intrebarea mea este daca este legal cum procedeaza si cate zile de concediu fara salariu poate impune unui salariat.Aceasta avand in vedere ca salariatii respectivi au de platit la randul lor tot felul de obligatii.Nu mai punem ca noi pierdem si la vechime si zile de concediu de odihna platite in contul celor doua luni nelucrate.VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Concediul fara plata sa secorda la cererea salariatului , nu la voita patronului. Acesta poate sa va tina in somaj tehnic, cu 75% din salariu. Formultai plangere la ITM