Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asociat unic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asociat unic

As dori raspuns un ascoiat unic care a avut 3 ani de munca in firma dar nu a avut carte de munca sau nu a scolicit sa i se faca carte de munca ,acum firma are activitatea suspendata mai poate face ceva retroactiv pentru ca cei 3 ani sa ii fie trecuti in cartea de munca ?
inteleg ca cei 3 ani de munca in cvadrul societatii, s-au desfasurat practic fara a exisat un roprt de munca exprimat in forma scrisa.exista doar o singura posibilitate sa va inregistrati retroactiv cu CM, dar acest lucru presupune sa platiti retroactiv(raportat la ce salar va figura in cm) impozitele aferente,
inscrierea retroactiva poate sa decurga doar pe un numit inteval de timp si este posibil sa primeasca societatea si amenda din partea itm.
lucia l a scris:

As dori raspuns un ascoiat unic care a avut 3 ani de munca in firma dar nu a avut carte de munca sau nu a scolicit sa i se faca carte de munca ,acum firma are activitatea suspendata mai poate face ceva retroactiv pentru ca cei 3 ani sa ii fie trecuti in cartea de munca ?

1. Daca a fost asociat unic, atunci nu avea cui sa solicite intocmirea unui carnet de munca decat angajatorului cu care a avut raport de munca (societatii al carei asociat unic este).
2. Inregistrarea retroactiva a vechimii in munca se poate face doar daca obtineti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care sa se constate ca perioada efectiv lucrata este vechime in munca ...
3. De asemenea, pentru aceasta perioada sunt necesare sa depuneti documentele aferentte acestei perioade la ITM, Casa de pensii, AJOFM, Casa de Asigurari de Sanatate., precum si sa platiti contributiile datorate bugetului de stat.