avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asociat unic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asociat unic

As dori raspuns un ascoiat unic care a avut 3 ani de munca in firma dar nu a avut carte de munca sau nu a scolicit sa i se faca carte de munca ,acum firma are activitatea suspendata mai poate face ceva retroactiv pentru ca cei 3 ani sa ii fie trecuti in cartea de munca ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:13, 7 Martie 2011
inteleg ca cei 3 ani de munca in cvadrul societatii, s-au desfasurat practic fara a exisat un roprt de munca exprimat in forma scrisa.exista doar o singura posibilitate sa va inregistrati retroactiv cu CM, dar acest lucru presupune sa platiti retroactiv(raportat la ce salar va figura in cm) impozitele aferente,
inscrierea retroactiva poate sa decurga doar pe un numit inteval de timp si este posibil sa primeasca societatea si amenda din partea itm.
lucia l a scris:

As dori raspuns un ascoiat unic care a avut 3 ani de munca in firma dar nu a avut carte de munca sau nu a scolicit sa i se faca carte de munca ,acum firma are activitatea suspendata mai poate face ceva retroactiv pentru ca cei 3 ani sa ii fie trecuti in cartea de munca ?


1. Daca a fost asociat unic, atunci nu avea cui sa solicite intocmirea unui carnet de munca decat angajatorului cu care a avut raport de munca (societatii al carei asociat unic este).
2. Inregistrarea retroactiva a vechimii in munca se poate face doar daca obtineti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care sa se constate ca perioada efectiv lucrata este vechime in munca ...
3. De asemenea, pentru aceasta perioada sunt necesare sa depuneti documentele aferentte acestei perioade la ITM, Casa de pensii, AJOFM, Casa de Asigurari de Sanatate., precum si sa platiti contributiile datorate bugetului de stat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta vechime tierry tierry Firma la care am lucrat imi poate elibera o adeverinta de vechime tip, fara a fi inreg la ITM? La locul de munca actual vor sa imi deschida CM, dar intrucat la ... (vezi toată discuția)
Contract de munca neinregistrat la itm ContSters123067 ContSters123067 Pe perioada 1991-2000 s-a prestat munca in baza unor contracte individuale de munca [b]neinregistrate insa la ITM[/b]. Exista state de plata pentru aceasta ... (vezi toată discuția)
Contract de munca neinregistrat la timp Mlucian Mlucian am lucrat in 2008-2010 la o firma,nu conteaza numele cu jumatate de norma si am semnat un contract de munca dar nu m-am uitat ca nu e inegistrat la itm,acum se ... (vezi toată discuția)