Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere permis pentru depasire linie continua
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere permis pentru depasire linie continua

Am avut azi urmatoarea situatie:

Veneam acasa dinspre Brasov spre Buzau, si la un moment dat intr-o localitate ma trezesc in spate instantaneu cu o masina de politie (locala) care ma depaseste si imi taie calea. Ma dau jos nedumerit si intreb ce am facut. Mi s-a spus ca in urma cu 1-2 km am depasit un TIR pe linie continua. I-am spus ca imi aduc bine aminte de depasirea tirului dar nu si de zona exacta unde am facut depasirea, adica zona cu linie continua trecuta de el pe PV (pentru ca eram ff atent la drum, fiind si cu cei 2 copii mici in masina). Mi-a facut proces verbal si mi-a luat permisul.
Maine ma duc sa fac contestatie pentru urmatoarele motive:

1. Nu a putut sa-mi prezinte proba video (nu era echipat cu Radar)
2. Nu a putut sa-mi aduca martori care sa sustina ce a spus el
3. Marcajele din zona erau sterse (am facut eu poze cu masina mea si a Politiei langa axul drumului care se vede clar ca este sters 99%)
4. Nu m-a oprit la locul presupus al faptei ci la 1-2 km mai jos de zona unde el
sustine ca s-a intamplat. Masina lui nu a fost vizibila la marginea drumului sau undeva in localitatea respectiva
5. Era singur in masina, nu avea niciun coleg

Pct. 1, 2 si 3 le-am trecut la Mentiuni pe PV.
Ce sanse am de castig ?!

1.nu e obligatorie proba video.
2. martorul e necesar cand refuzati sa semnati procesul-verbal;
3. motivul acesta paopte duce la nulitatea procesului-verbal;
4.nu are importanta;
5.nu are importanta.
Da, poate doar pct. 3 sa va salveze!
Oricum, nu trebuie sa uitati ca p-c se solutioneaza doar la Judecatorie, adica nu mai aveti calea recursului. fiind irev. la fond.
Trageti tare pe ce aveti in aceasta faza procesuala fiindca alta nu mai aveti (amanari, probe, etc.) !
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Cu proba video sau cu martori, politistul trebuie sa faca dovada celor acuzate, adica mi se pare logic. Asa ma pot trezi si eu sa acuz pe cineva in lipsa dovezilor doar pentru ca...pot ?!

Nu am mai spus ceva: pe PV nu a trecut, conform legii, km exact unde presupune ca s-a produs vina mea, ci doar atat "in dreptul statiei PECO din localitatea X...", ori in localitatea respectiva sunt 2 statii PECO.....
Atata vreme cat nu "mi-a sarit in fata" sa ma opreasca la locul presupus al faptei ci 1-2 km mai jos, cu ce poate dovedi ca eu chiar ma aflam pe linia continua in dreptul locului in care el statea la panda ?!
Nu stiu, ceva da cu virgula....
ritter76 a scris:

Cu proba video sau cu martori, politistul trebuie sa faca dovada celor acuzate, adica mi se pare logic.

Poate dvs. vi se pare logic insa... legislatia interna nu prevede obligatia pentru agentul constatator de a indica probe în dovedirea faptei !

Daaarrr, exista hotararea CEDO "Anghel c. Romania" !
Invocati si aceasta in demersul dvs.

Dati copy-paste peste ce va scriu mai jos, adaptand la cauza dvs:

De asemenea consider ca Procesul verbal seria .... nr: .....din data de .............. este în mod nelegal întocmit pentru următoarele motive :

Procesul verbal nu indică nici-un mijloc de probă care să confirme situaţia de fapt reţinută în cuprinsul său.
(dupa care descrieti exact ce considerati ca trebuia probat de ag. constatator si consemnat in cuprinsul acelui p-v).
Deşi legislaţia internă, respectiv O.G. 2/2001, nu prevede obligaţia pentru agentul constatator de a indica probe în dovedirea faptei, practica Curţii Europene a Drepturilor Omului este constantă în a considera contravenţiile din dreptul intern român ca fiind „infracţiuni”. În aceste condiţii, proba celor imputate se face după regulile din procedura penală, cel acuzat (respectiv contravenientul) beneficiind de prezumţia de nevinovăţie, prezumţie care poate fi răsturnată doar prin administrarea de probe clare şi concludente.
În acest sens s-a pronunţat şi Curtea Europeană în cauza Anghel contra România, motivându-se ca procedura în materie contravenţională este asimilată procedurii penale, iar stabilirea vinovăţiei doar pe baza afirmaţiilor agentului constatator cuprinse în procesul verbal, încalcă dreptul la un proces echitabil, drept fundamental cuprins în art. 6-1 din Convenţie.

Pe cale de consecinţă, administrând probatoriul în prezenta cauza şi reţinând situaţia de fapt aşa cum reiese din prezenta plângere contravenţională, rog respectuos Onorata instanţă sa aprecieze şi să dispună în sensul anulării procesului-verbal seria ..... nr: .........din data de .......

Evident, toate acestea pe langa altele.

Succes!
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Multumesc frumos D-na Gabriela Paduraru.
Astazi, dupa ce m-am intors de la locul presupus al depasirii (benzinaria indicata in PV), mai adaug urmatoarele:

1. Nu exista nicio curba, ci doar drum drept, in zona reclamata de politist
2. Nu exista nici marcaj axial simplu continuu pe asfalt, de fapt nu exista nimic, in acea zona
3. NU EXISTA NICIUN INDICATOR DE DEPASIRE INTERZISA pe sensul Brasov-Buzau, pe o zona de (hai sa fiu indulgent) 500 metri inainte si 500 metri dupa benzinaria indicata ca fiind locul producerii infractiunii.

Deci, stam bine, nu ? :">
ritter76, utilizator