avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto

Buna ziua,
Am avut un auto dacia mai veche de 10 ani care a fost vanduta pe bucati (nu am contract de vanzare cumparare). Am ramas doar cu numerele,certificatul de inmatriculare si cartea de identitate. Cum pot sa o radiez? X-(X-(#-o
Cel mai recent răspuns: ContSters190226 , utilizator 09:55, 7 Martie 2011
Exista mai multe variante
Una dintre ele ar fi sa contactati SPR-evidenta auto,detaliati situatia tranzactionarii,autoritatea va emite dovada,in baza careia fiscul va radiaza din evidente
Sa inteleg ca prin dezmebrare nu mai aveti nici caroseria? Daca, totusi, aveti caroseria, predati-o la un centru REMAT si cu dovada de la REMAT puteti face radierea. Daca nu aveti caroseria, radierea se poate face la cerere dar nu veti fi radiat si din evidentele fiscale de la primarire si veti continua sa platiti impozit pe masina . Mai exista o solutie. Sa va adresati cu cerere de chemare in judecata prin care sa solicitati instantei sa constate ca autoturismul nu mai exista , ca a fost dezmemebrat si vandut la bucata si ca nu mai exista nici caroseria pe care sa o predati la REMAT si sa emita o hotarare in acesnt sens in vederea radierii autoturismului din evidentele politiei si din evidentele fiscale ale primariei. Actiunea trebuie sa o facti in contradictor cu primaria si cu prefectura in subordinea careia se afla serviciul inmatriculari automobile. :D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere de la impozite si taxe a unui autoturism vechi... ela-ela ela-ela Buna ziua Fratele meu a vandut un autoturism in urma cu cativa ani unui coleg si a incheiat un contract de vanzare-cumparare (autentificat la ambasada). Acel ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism grigore florentin grigore florentin doresc sa radiez atat din circulatie cat si de la organul fiscal un autoturism care a fost predat la remat in urma cu 5 ani (atestat de o adeverinta in care ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui autoturism ionel-leonida ionel-leonida Am vandut cu contract de vanzare-cumparare,un autoturism Dacia 1310 la un cetatean.Eu ca vanzator am fost la primaria din localitate si am radiat autoturismul ... (vezi toată discuția)