Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de propietate

As dori un sfat la urmatoarea problema: sunt casatorita si intentionez sa cumpar o casa cu bani proveniti din vanzarea unor apartamente propietate personala dobandite inainte de casatorie. Cum sa procedez ca in cazul unui divort ipotetic (si nesperat) sa nu se produca partajul imobilului cumparat, deoarece toti banii sunt proprii, si totusi pe actul de propietate al imobilului sa figureze si numele sotului?asa e frumos. Multumesc
In situatia data, faceti plata dintrun cont personal,unde aveti banii din vanzarile anterioare, iar dovada calificarii ca bun propriu se va face in cadrul procesului ipotetic de partaj, avand in vedere ca la acest moment va figura si sotul pe actul de proprietate.