Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se poate face in aceasta situatie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se poate face in aceasta situatie?

Buna ziua/seara. Sunt studenta in ultimul an si am aflat ca sunt insarcinata in 2 saptamani cu logodnicul meu. Mentionez ca nu am lucrat niciodata cu carte de munca si as dori sa stiu daca se poate sa ma angajez peste vreo 2 saptamani. As putea sa beneficiez de drepturile legale care se acorda femeilor insarcinate?......Daca se poate sa imi spuneti si cate luni cu carte de munca sunt nevoie si ce ar putea sa se intample daca nu spun la interviul pentru job ca sunt insarcinata si sa spun peste o luna, dupa ce am fost angajata....sau cu privire la discriminare....am citit undeva ca angajatorul nu are voie sa refuze angajarea unei femei insarcinate........Va multumesc si daca se poate sa imi mai dati si niste sfaturi!:">:((:)
Pentru a putea beneficia de concediu pentru crestere si ingrijire copil in varsta de pana la 2 ani trebuie sa aveti stagiu de cotizare (adica sa lucrati cu contract de munca) 12 luni pana la data nasterii copilului.
Angajatorul nu are voie nici macar sa va intrebe daca sunteti insarcinata la momentul angajarii.

Mai jos aveti legea care reglementea aceste situatii

LEGE 7 09/01/2007
LEGE nr. 7 din 9 ianuarie 2007
pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii
copilului
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
ART. I
Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind sustinerea familiei in vederea
cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, cu urmatoarele
modificari si completari:
1. La articolul 1, alineatul (2) va avea urmatorul cuprins:
"(2) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una
sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
a) si-au insotit sotul/sotia trimis/trimisa in misiune permanenta in strainatate;
b) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;
c) au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute la art. 38
alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si
completarile ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii in conditiile prevazute de actele normative
cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;
f) au realizat in sistemul public de pensii, anterior datei intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta,
perioade de stagiu de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala;
g) au beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, respectiv pana la varsta
de 3 ani in cazul copilului cu handicap;
h) au beneficiat de pensii de invaliditate;
i) au beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din
initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;
j) au lucrat cu contract individual de munca in strainatate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale incheiate
de Romania cu alte state;
k) se afla in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de
munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;

l) se afla in perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit
legii, cu examen de licenta sau de diploma, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, potrivit legii."

2. Articolul 3 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 3. - (1) Persoanele care sunt indreptatite sa beneficieze de indemnizatia pentru cresterea copilului,
reglementata de prezenta ordonanta de urgenta, si realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit
prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de un stimulent in cuantum lunar
de 300 lei.
(2) Stimulentul prevazut la alin. (1) se acorda si persoanelor care au fost indreptatite sa beneficieze de
indemnizatia pentru cresterea copilului reglementata de dispozitiile aplicabile pana la data intrarii in vigoare a prezentei
ordonante de urgenta, cuprinse in Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, de Legea nr. 303/2004
privind statutul judecatorilor si procurorilor, republicata, cu modificarile ulterioare, de Ordonanta de urgenta a Guvernului
nr. 221/2000 privind pensiile si alte drepturi de asigurari sociale ale avocatilor, aprobata cu modificari si completari prin
Legea nr. 452/2001, precum si de alte acte normative referitoare la stabilirea si acordarea acestui drept, denumite in
continuare acte normative speciale.
(3) In cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatia pentru cresterea copilului si solicita dreptul la stimulent,
plata acestei indemnizatii se suspenda.
(4) Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevazut la alin. (1) este de 100 lei."
CTCE S.A. Piatra Neamt - Intralegis Page 1
LEGE 7 09/01/2007
3. La articolul 5, alineatele (2) si (3) vor avea urmatorul cuprins:
"(2) Beneficiaza de aceleasi drepturi si una dintre persoanele care a adoptat copilul, careia i s-a incredintat copilul
in vederea adoptiei sau care are copilul in plasament ori in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului
maternal profesionist, precum si persoana care a fost numita tutore.
(3) In situatia persoanelor prevazute la alin. (2), acordarea drepturilor prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, se face
tinandu-se seama de perioada de 12 luni anterioare datei la care, dupa caz, s-a aprobat adoptia, a fost facuta
incredintarea, s-a instituit plasamentul sau tutela."
4. La articolul 6, alineatele (1) si (2) vor avea urmatorul cuprins:
"Art. 6. - (1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, precum si stimulentul prevazut
la art. 3 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primii 3 copii ai persoanelor aflate in una
dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (2), dupa data de 1 ianuarie 2006.
(2) Se ia in calcul la stabilirea celor 3 nasteri si nasterea survenita pana la data de 31 decembrie 2005 inclusiv, in
situatia in care solicitantii drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta indeplinesc conditiile de acordare a
acestora dupa data de 1 ianuarie 2006."
5. Dupa articolul 6 se introduce un nou articol, articolul 6^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 6^1. - (1) Persoanele care indeplinesc conditiile prevazute la art. 1 au dreptul la concediu fara plata
indemnizatiei pentru cresterea copilului dupa primele 3 nasteri sau, dupa caz, dupa primii 3 copii ai persoanelor aflate in
una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (2).
(2) Durata concediului prevazut la alin. (1) este de 3 luni si se acorda integral, o singura data, fiecaruia dintre
parintii firesti ai copilului sau, dupa caz, persoanelor prevazute la art. 5 alin. (2), in perioada pana la implinirea de catre
copil a varstei de 2 ani, respectiv a varstei de 3 ani in cazul copilului cu handicap.
(3) Cererea pentru acordarea concediului fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului se depune si se
inregistreaza la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere al copilului.
(4) Perioada in care o persoana beneficiaza de concediu fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului
constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000, cu
modificarile si completarile ulterioare, a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru
somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si in vederea stabilirii
indemnizatiilor de asigurari de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind
concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile ulterioare, aprobata cu modificari si
completari prin Legea nr. 399/2006."
6. La articolul 8 alineatul (1), dupa litera k) se introduce o noua litera, litera k^1), cu urmatorul cuprins:
"k^1) dovada eliberata de autoritatile competente pentru realizarea veniturilor din activitati independente sau, dupa
caz, din activitati agricole si a platii impozitului pentru acestea;".
7. La articolul 10 alineatul (1), litera a) va avea urmatorul cuprins:
"a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este
depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;".
8. La articolul 12 alineatul (1), dupa litera g) se introduce o noua litera, litera h), cu urmatorul cuprins:
"h) se constata ca timp de 3 luni consecutive se inregistreaza mandate postale returnate."
9. La articolul 12, dupa alineatul (2) se introduc doua noi alineate, alineatele (2^1) si (2^2), cu urmatorul cuprins:
"(2^1) Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in situatia in care beneficiarii acestei
indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca,
acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei
activitati profesionale.
(2^2) Plata indemnizatiei se suspenda in situatia in care persoanele, pentru care se asigura continuitatea platii
acesteia in conditiile prevazute la art. 24 alin. (1) lit. a), nu depun cererea in termen de 90 de zile de la data intrarii in
vigoare a prezentei ordonante de urgenta."
10. La articolul 12, alineatul (6) va avea urmatorul cuprins:
"(6) Reluarea platii drepturilor suspendate in situatiile prevazute la alin. (2), (2^2), (3) si (4) se face incepand cu
CTCE S.A. Piatra Neamt - Intralegis Page 2
LEGE 7 09/01/2007
data depunerii cererii."
11. La articolul 14, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
"Art. 14. - (1) Beneficiarul drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta este obligat sa comunice in scris
primariei orice modificare intervenita in situatia sa, de natura sa determine incetarea sau suspendarea platii drepturilor,
in termen de 15 zile lucratoare de la aparitia acesteia."
12. La articolul 18, dupa alineatul (4) se introduc trei noi alineate, alineatele (5), (6) si (7), cu urmatorul cuprins:
"(5) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1, respectiv art. 2, constituie perioada
asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006.
(6) In situatia prevazuta la alin. (5), la stabilirea cuantumului indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se ia in
calcul salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata din perioada respectiva.
(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului
cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in
raport cu aceasta."
13. La articolul 20, alineatele (2) si (4) vor avea urmatorul cuprins:
"(2) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se achita lunar beneficiarului, reprezentantului legal ori
mandatarului acestora, imputernicit prin procura, pe baza de mandat postal sau, dupa caz, in cont curent personal ori
cont de card.
.......................................................
(4) Modalitatile de plata a drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se stabilesc prin ordin al
ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei."
14. La articolul 20, dupa alineatul (4) se introduc trei noi alineate, alineatele (5), (6) si (7), cu urmatorul cuprins:
"(5) In cazul achitarii drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta in cont curent personal sau in cont de
card, directiile teritoriale efectueaza plata prin unitatile bancare pe baza de borderou, cu plata unui comision bancar.
(6) Comisionul bancar prevazut la alin. (5) nu poate fi mai mare de 0,1% din drepturile achitate si va fi stabilit, prin
negociere, la nivel teritorial intre directiile teritoriale si unitatile bancare.
(7) Fondurile necesare achitarii comisionului bancar pentru plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de
urgenta se suporta din bugetul Ministerului Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei din aceleasi fonduri din care se
suporta plata drepturilor."
15. Articolul 24 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 24. - (1) Prevederile prezentei ordonante de urgenta se aplica si persoanelor care, la data de 31 decembrie
2005, se aflau in una dintre urmatoarele situatii:
a) in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, reglementata de dispozitiile cuprinse in actele normative
speciale prevazute la art. 3 alin. (2);
b) in concediu de maternitate si in plata indemnizatiei aferente si care, dupa incheierea acestei perioade, ar fi fost
indreptatite sa beneficieze de indemnizatia pentru cresterea copilului reglementata de dispozitiile cuprinse in actele
normative speciale prevazute la art. 3 alin. (2);
c) ar fi fost indreptatite sa beneficieze de indemnizatia pentru cresterea copilului reglementata de dispozitiile
cuprinse in actele normative speciale prevazute la art. 3 alin. (2) si nu au solicitat acest drept;
d) cererile privind acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului, reglementata de dispozitiile cuprinse in actele
normative speciale prevazute la art. 3 alin. (2), nu au fost solutionate pana la data de 31 decembrie 2005 inclusiv.
(2) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda si persoanelor care, pana la data de 31
octombrie 2006, au realizat in sistemul public de pensii perioade de stagiu de cotizare de cel putin 10 luni in ultimele 12
luni anterioare datei nasterii copilului.
(3) Conditia prevazuta la art. 1 alin. (1) se considera a fi indeplinita de persoanele prevazute la alin. (1) si (2).
(4) Pentru persoanele prevazute la alin. (1) lit. a), drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se cuvin
si se acorda incepand cu data de 1 ianuarie 2006 in baza dosarelor transmise la directiile teritoriale de catre platitorii
acestui drept.
(5) Pentru persoanele prevazute la alin. (1) lit. b, drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se cuvin si
CTCE S.A. Piatra Neamt - Intralegis Page 3
LEGE 7 09/01/2007
se acorda incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea
este depusa in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, respectiv de la data
depunerii cererii, daca a fost depusa dupa acest termen.
(6) Pentru persoanele prevazute la alin. (1) lit. c) si d) si la alin. (2), drepturile prevazute de prezenta ordonanta de
urgenta se cuvin si se acorda in conditiile prevazute la art. 10 alin. (1)."
16. Articolul 25 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 25. - De la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta inceteaza plata indemnizatiei pentru
cresterea copilului, efectuata in conditiile prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare,
precum si de actele normative speciale mentionate la art. 3 alin. (2)."
17. Dupa articolul 26 se introduce un nou articol, articolul 26^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 26^1 - Pentru persoanele care au beneficiat pana la data de 31 decembrie 2005 de drepturile prevazute la art.
79 alin. (4) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, republicata, cu modificarile ulterioare, se
aplica prevederile prezentei ordonante de urgenta."
18. Articolul 27 se abroga.
ART. II
In termen de 60 de zile de la data publicarii prezentei legi, Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei va
supune aprobarii prin hotarare a Guvernului modificarea si completarea corespunzatoare a Normelor metodologice de
aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii
copilului, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.825/2005, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 7
din 4 ianuarie 2006, cu modificarile si completarile ulterioare.
ART. III
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu
modificarile si completarile aduse prin prezenta lege, va fi republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I,
dandu-se textelor o noua numerotare.
Prezenta ordonanta de urgenta transpune prevederile Clauzei 2 "Concediul pentru cresterea copilului" pct. 1, 2,
pct. 3 lit. a)-c), precum si ale pct. 8 din anexa la Directiva 96/34/CE din 3 iunie 1996 referitoare la Acordul-cadru privind
concediul pentru cresterea copilului, incheiat intre UNICE, CEIP si CES, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor
Europene (JOCE) L 145 din 19 iunie 1996.
Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din
Constitutia Romaniei, republicata.
PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR
BOGDAN OLTEANU
p. PRESEDINTELE SENATULUI,
DORU IOAN TARACILA
Bucuresti, 9 ianuarie 2007.
Nr. 7.
---
CTCE S.A. Piatra Neamt - Intralegis Page 4
Am mai gasit si : dechiderea dreptului la concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si la indemnizatiile corespunzatoare sunt conditionate de realizarea veniturilor profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului fiscal, timp de 12 luni, asa cum stipuleaza art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului.

Daca in momentul nasterii copiuluilui sa presupunem ca ati realiza 10 sau 11 luni venituri profesionale iar potrivit art. 1 alin. (2) lit. c)din ordonanta mentionata acestea pot fi completate si cu perioade in care ati beneficia de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii – in speta de exemplu de concediu pentru sarcina de cel mult 84 de zile calendaristice (intrucat durata minima obligatorie a concediului de lauzie este de 42 de zile calendaristice) – ati indeplini conditiile pentru concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului.

Pentru ultimul tip de concediu stagiul minim de cotizare necesar este de de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda acesta, conform art. 2 alin. 1 lit. c) coroborat cu art. 7 din Ordonanta de urgenta nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.