Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept salarial de care nu stiam !!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept salarial de care nu stiam !!!

Va rog sa-mi spuneti ce sanse mai am sa obtin undrept salarial din 2008 , acum caci tocmai am aflat despre el.Situatia sta cam asa:
In 27.07.2008 am nascut si am intrat pentru o perioada de 2 ani in concediu de maternitate.Acum cateva zile am aflat ca prin Contractul colectiv de munca incheiat la nivelul unitatii la care sunt angajata (din 2001 si pana in prezent )pentru perioada 2008-2010,aveam dreptul sa primesc ,la nasterea fiecarui copil un salar de baza lunar .Nestiind ca am acest drept evident ca nu l-am cerut si afland acum ca alti angajati au beneficiat de el evident ca m-am sesizat....Acum mai pot cere acesti bani in conditiile in care in contract nu este specificata perioada limita pana la care se poate cere acest drept?...Va multumesc
Potrivit art. 269 din Codul muncii, angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.
In cazul in care angajatorul refuza sa il despagubeasca pe salariat, acesta se poate adresa cu plangere instantelor judecatoresti competente.
Art. 283 din Codul muncii, cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:

e) in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestora.
Desi, potrivit art. 283 alin. (1) lit. e) dreptul la actiune in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca se prescrie in termen de 6 luni, unele instante au considerat ca aceste drepturi sunt drepturi salariale si termenul de prescriptie este de 3 ani (art. 283 alin. (1) lit. c) din Codul muncii.

Asa incat,merita sa incercati(daca nu au trecut cei 3 ani).
ursuletroz a scris:

Potrivit art. 269 din Codul muncii, angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.
In cazul in care angajatorul refuza sa il despagubeasca pe salariat, acesta se poate adresa cu plangere instantelor judecatoresti competente.
Art. 283 din Codul muncii, cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:

e) in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestora.
Desi, potrivit art. 283 alin. (1) lit. e) dreptul la actiune in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca se prescrie in termen de 6 luni, unele instante au considerat ca aceste drepturi sunt drepturi salariale si termenul de prescriptie este de 3 ani (art. 283 alin. (1) lit. c) din Codul muncii.

Asa incat,merita sa incercati(daca nu au trecut cei 3 ani).

Credeti ca se merita efortul? Dvs aveti dreptate .............dar cat costa si mai ales cat dureaza un proces cu un angajator ca ,,statul,,....????
Actiunea e scutita de taxa de timbru si cererea de chemare in judecata e simplu de formulat, angajarea unui avocat nu e obligatorie, deci puteti iesi gratis cu treaba asta.

Dar mai inainte de ce nu faceti o cerere pur si simplu la resurse umane?