Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... probleme cu banca
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

probleme cu banca

in 2006 eu cu sotul ,am facut un imprumut in banca,am fost corecti,ne-am achitat la timp ratele,in 2008 primeste acasa un card cu o suma pe ea ,si alt cont in care cica sunt 5000eur,am discutat sa nu luam acesti bani,ca stiam ca nu ne v-om descurca,fiind chemat de banca sa semneze daca accepta cardul,sa dus a spus ca renunta la euro,dar vrea cardul,ei au spus ca unul fara altul nu se poate,a intrebat ce se intampla cu euro lasati in cont,oficiantul ia spus ca sunt acolo in siguranta,toate bune si frumoase,ce-au facut ei,fara stirea noastra,sau a lui ,el semnand nici nu stia practic ce semneaza crezand ca este ptr card,banca in momentul cand el a semnat au facut si o tranzactie din euro in lei,achitand rata pe care o aveam la ei tragand 1900euro,fara stirea noastra(nu i s a dat la mana nici contract ,nici desfasurator nimic),in 2009 ma duc sa paltesc comisionul anual,si platind mereu mai mult la rata,m-am interesat si mi-au spus ca nu mai am de platit nimic,ptr ca se trag din euro aia,am ramas cu gura cascata si am spus cum asa si mi-a spus in loc de 5000 euro ,mai erau in cont 2000 si ceva,i-am spus sotului fiind titularul sa vada ce se intampla,neavand timp,a spus ca trebuie sa fie o greseala,in 2010 februarie avand o problema financiara ,sotul a spus sa scoata 1000 eur,cand sa dus la banca i se dau niste bani ,4800 lei au spus ca sunt ai lui,el a crezut ca dobanda la cei din cont,si de atunci au inceput sa vina doua extarse de cont ,una in euro,si alta in lei ,nu intelegeam exact ce inseamna,m-am dus la ei si mi-au explicat,cand sotul a semnat in 2008,i sa achitat rata fara stirea lui,noi achitam luna de luna rata,fara sa ni se comfirme nimic ,si ca are de achitat 5000 de euro,am ramas uimita si a fost chemata cred sefa de banca,sau ce era,si mi-a spus cu un ranjet uracios ca d-na ati scos banii ,nu ia-ti scos d-stra ii platiti,eu am spus cum adica voi mi-ati mancat 5000 eur in 2 ani si eu trebuie sa platesc 10 ,(acum mai sunt 7 jani jumate)ei ce faceau in timpul asta in decurs de 2 ani,practic daca noi nu stiam ca avem de paltit banii astia ,ei isi trageau rata din
cont,si asa scadeau euor ,fara sa ne anunte printr-o notificare ,ceva sau cumva si noi nestiind ca rata a fost achitata plateam in continuarie,banii aia din cont ni sa adat inapoi pe care noi ii depuneam sub forma de rata,dar au ramas banii astia pe care noi nici macar nu i-am vazut,nu mi se pare normal,va rog ce putem face in sensul asta?pe cale amiabila nu am avut ce face,au spus ca trebuie sa platim,stiti cum e banca e banca,noi nu avem bani sa ne judecam cu ei,dara daca ar fi castig de cauza as face-o,va multumesc si astept un raspuns in sensul asta,
Momentan formulati o reclamatie la ANPC si abia apoi in functie de rezultate mergeti in instanta.
Acum sa fiu sincer aceste banci sunt de toata rusinea. Pacat ca exista acest regulament si nu puteti da numele operatorului financiar.
Cam pe asta s-au bazat bancile pe prostia, neatentia sau gradul redus de informare al unora care cred ca o banca nu si-ar permite sa-si atinga targheturile cu orice pret mizand pe clieentii care nu citesc ceea ce semneaza, urmand ca banca protejata de aripa legii actioneaza ca un veritabil camatar.
Sunt atatia avocati aici poate ca ar trebui sa faca cineva o asociatie care sa protejeze drepturile clientilor pacaliti de banci ca aici s-a ajuns.

multumesc frumos !