Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... probleme impozite locuinta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

probleme impozite locuinta

Buna ziua,

ma intereseaza un sfat avizat legatde urmatoarea speta:

acum 10 ani un "individ" ii vinde unei "rude" 2 locuinte pentru a se pune la adapost de o eventuala executare silita. "ruda" nu se duce la finante locale pentru a declara cumpararea dar "individul" in asteptarea tranzactiei inverse isi plateste impozitele ca si inainte de vanzarea propriu-zisa. In urma unui accident "ruda " decedeaza iar urmasii doresc sa faca succesiunea pentru a inapoia "individului" - proprietar de drept cele doua locuinte. La succesiune trebuie un certificat de nesechestrare pentru cele doua locuinte dar care nu poate fi obtinut pe numele "rudei" deoarece persoana respectiva nu a figurat niciodata cu cele 2 locuinte in evidenta finantelor locale.

Mentionez ca vechiul proprietar are impozitele platite la zi deoarece in evidentele finantelor locale tot el figureaza ca fiind proprietarul celor doua locuinte.

Nu cred ca are vreo importanta dar individul si ruda au facut un contract de comodat care expira in 2013 dupa realizarea tranzactiei.

Multumesc anticipat.
Contactati notarul care a incheiat prima instrainare
Ce are a face? Cu ce ma poate ajuta?