avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Absolvent Spiru Haret
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Absolvent Spiru Haret

Buna seara,
Sunt absolventa de S. Haret . Lucrez in invatamant . Pana in aceasta luna am fost incadrarata ca profesor in ciclul primar , dar din aceasta luna am fost retrogradata, la invatator. Am pierdut la salar destul de mult ~350 lei . Am absolvit in 2008 psihologia . Am diploma , dar nici nu e valabila , nici anulata . Inspectoratul nu semneaza statele de salarii , dupa ce in toamna am fost incadrate corect , adica prof.
In legea 912/2005 Universitatea e acreditata, sectia inem. Peste 4 ani -2009 Ministerul isi aminteste ca Spiru nu are acreditare la ID si pune in aplicare Legea 10/2009(cred ) si o aplica retro din 2008. E un razboi interminabil ! Aceasta situatie nu e la fel in toata tara .Eu si colegele mele suntem de la Cluj si de 1 1/2 an traim zilnic aceasata mizerie . Noi am fost de buna credinta , ne-am perfectionat , am studiat si am ajuns bataie de joc, si ne e rusine de Universitatea pe care am facut-o . Multumesc !!
Cel mai recent răspuns: giv , utilizator 15:14, 13 Martie 2011
Daca ati absolvit Universitatea Spiru Haret, invatamant ID, diploma dvs. nu este recunoscuta de Ministerul Educatiei. Niciodata Spiru Haret nu a avut acreditare pentru invatamnatul ID.
Pentru a va convinge, cautati in arhiva Ministerului Educatiei toate H.G.-urile privind universitatile particulare si acreditarille lor si veti vedea ca Spiru Haret a avut acreditare doar pentru invatamnat la ZI si FR.
Simplul fapt ca aceasta universitate si-a postat din proprie initiativa pe site-ul sau informatii de natura sa duca in eroare studentii, nu conduce automat la recunoasterea diplomelor.
Si inca un lucru. Dupa ce ati absolvit aceasta forma de invatamant (ID), credeti dvs ca acesta a fost un invatamant de calitate? Cunosc situatia centrelor teritoriale si modul in care se sutin examenele (unele mai usoare si ca la scoala de soferi). Nu credeti ca ar trebui sa se stopeze fenomenul acesta al invatamanului CANTITATIV si sa ne orientam catre un invatamant CALITATIV?
si mai exista si teoria dreptului aparent...ISJ ul sa deschida proces si sa decida judecatorul...dar statul se comporta ca un hot...
mariana crisan a scris:

Buna seara,
Sunt absolventa de S. Haret . Lucrez in invatamant . Pana in aceasta luna am fost incadrarata ca profesor in ciclul primar , dar din aceasta luna am fost retrogradata, la invatator. Am pierdut la salar destul de mult ~350 lei . Am absolvit in 2008 psihologia . Am diploma , dar nici nu e valabila , nici anulata . Inspectoratul nu semneaza statele de salarii , dupa ce in toamna am fost incadrate corect , adica prof.
In legea 912/2005 Universitatea e acreditata, sectia inem. Peste 4 ani -2009 Ministerul isi aminteste ca Spiru nu are acreditare la ID si pune in aplicare Legea 10/2009(cred ) si o aplica retro din 2008. E un razboi interminabil ! Aceasta situatie nu e la fel in toata tara .Eu si colegele mele suntem de la Cluj si de 1 1/2 an traim zilnic aceasata mizerie . Noi am fost de buna credinta , ne-am perfectionat , am studiat si am ajuns bataie de joc, si ne e rusine de Universitatea pe care am facut-o . Multumesc !!

Iata o problema care ma depaseste ca intelegere.
A fi profesor este cu totul si cu totul diferit de a fi invatator. Cu adica sa fi RETROGRADAT ca invatator?
Scoala s-a modificat in asa fel incat gradele profesionale sunt : invatator, profesor . si probabil ca urmatorul grad este director?

Succes si chiar i-mi pare rau de situatia creata, sunt multi care suferim din cauza proastei legislatii.
Sper sa ne auzim de bine!
Ultima modificare: Joi, 10 Martie 2011
cgabriela, utilizator
[EDITAT]
Trebuie sa vi le recunoasca dupa ce hotararea judecatoreasca de anulare a OMECT, prin care s-au anulat actele dv. de studii, a ramas irevocabila. Sau... poate nu.
Ultima modificare: Vineri, 11 Martie 2011
ContSters20980, utilizator

Alte discuții în legătură

Eliberare diploma de licenta de la universitatea spiru haret Nimi Nimi Buna ziua, Sunt absolvent al Facultatii de Drept si Administratie Publica din Bucuresti,specializarea Drept,din cadrul Universitatii Spiru Haret,durata ... (vezi toată discuția)
Pot fi promovata la studii superioare crimea crimea Lucrez in administratia locala si anul acesta adica 2009 am terminat facultatea respectiv Universitatea Spiru Haret specializarea contabilitate informatica ... (vezi toată discuția)
Adeverinta facultate doru_1 doru_1 Buna ziua! Am o mare nedumerire.Am terminat vestita de-acum Spiru Haret si am probleme in a-mi transforma postul .Tot spun ca ID-ul reprezinta o ... (vezi toată discuția)