Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu cateva informatii:
Cum se stabiliste pretul corect pentru achitionarea unei Sc, un Srl adica... in baza situatiilor financiare care ne-au fost puse la dispozitie.
Desigur proprietarul afacerii doreste un pret, enorm, insa noi dorim sa oferim un pret just conform realitatii.
Multumesc mult,
pretul just il determinati in functie de posibilitatile viitoare de a scoate profit, reflectat din vad ,portofoliu clienti, mijloacele fixe existente.Teoretic dvs. achizitionati partile sociale a caror valoare o determinati prin raportare activ net la nr de actiuni existente.Pt.o mai buna aprofundare aveti Ordin 1376/2004 NM privind fuziunea, absorbtia cesiune etc...
situatiile financiare puse la dispozitie nu sunt suficiente pentru stabilirea unui "pret just conform realitatii".
sunt si alti factori (nevazuti in situatiile financiare) care influenteaza pretul: vadul comercial, vechimea in "industrie", clientela, contracte clienti/furnizori, calitatea personalului preluat...etc, etc...
si pana la urma, pretul "corect" va fi cel de comun acord vanzator/cumparator.B-)