Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TAXE SALARII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TAXE SALARII

Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns?Vreau sa stiu la salariu, ce taxe se opresc salariatului si ce taxe trebuie sa plateasca angajatorul?Multumesc
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 %
ªomaj 0.5 %
Asigurări de sănătate 5.5 %
Impozit pe salariu 16%

Reţineri angajator
CASS 5.2 %
ªomaj 0.5 %
CAS 20.8 %
FNUASS 0.85 %
Fond de risc si accidente 0.4 %
Fond creanţe salariale 0.25 %