avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare in sistemul de sanatate dupa somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare in sistemul de sanatate dupa somaj

Acum sunt in somaj,in 20 martie termin somajul.Loc de munca nu prea vad ca voi avea curind. Actualmente urmez un tratament,care
va dura inca 5 luni.Retetele actuale sunt compensate.Dupa terminarea somajului mai pot beneficia de compensare?.Pot deveni coasigurat, tata fiind pensionar?
Multumesc.

Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 23:56, 11 Martie 2011
ika a scris:

Acum sunt in somaj,in 20 martie termin somajul.Loc de munca nu prea vad ca voi avea curind. Actualmente urmez un tratament,care
va dura inca 5 luni.Retetele actuale sunt compensate.Dupa terminarea somajului mai pot beneficia de compensare?.Pot deveni coasigurat, tata fiind pensionar?
Multumesc.




Puteti deveni coasiguratul sotului (sotiei). In caz contrar v-a trebui sa mergeti la casa de sanatate sa platiti acolo 37 lei/luna dar asta doar dupa multe drumuri ca sa le dovediti ca in ultimii 5 ani ati fost asigurat
Din unele surse am auzit ca se mai poate beneficia de inca 3 luni de asistenta de sanatate gratuita. Este adevarat?In caz afirmativ, in ce act este stipulat.
ika a scris:

Din unele surse am auzit ca se mai poate beneficia de inca 3 luni de asistenta de sanatate gratuita. Este adevarat?In caz afirmativ, in ce act este stipulat.


Este vorba de Legea 95 /2006 art. 258 (2) Nerespectarea prevederilor art. 257 alin. (1) duce la diminuarea pachetului de servicii de baza, potrivit prevederilor art. 220. Diminuarea pachetului de servicii de baza are loc dupa 3 luni de la ultima plata a contributiei.
ART. 220 Persoanele care NU fac dovada calitatii de asigurat beneficiaza de servicii medicale numai în cazul urgentelor medico-chirurgicale si al bolilor cu potential endemo-epidemic si cele prevazute în Programul national de imunizari, monitorizarea evolutiei sarcinii si a lauzei, servicii de planificare familiala în conditiile art. 223, în cadrul unui pachet minimal de servicii medicale, stabilit prin contractul-cadru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calitatea de asigurat dupa incetarea cim pe perioada determinata rezso rezso In timpul concediului medical mi-a incetat CIM pe perioada determinata. Am inteles ca casa plateste indemnizatia dupa incetarea CIM. Calitatea de asigurat se ... (vezi toată discuția)
Este vreo problema in acest caz? miron32 miron32 Tocmai ce am fost concediat dar apar in baza de date a Casei de Asigurari de Sanatate ca asigurat medical.Am cerut medicului de familie bilet de trimitere si ... (vezi toată discuția)
Contract de munca fara intrerupere AdelinaAde AdelinaAde Buna ziua , Cate zile din luna ar trebui sa lucrez ca sa nu am intrerupere in contractul de munca ? La locul de munca unde activez lucrurile s-au complicat ... (vezi toată discuția)