Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare in sistemul de sanatate dupa somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare in sistemul de sanatate dupa somaj

Acum sunt in somaj,in 20 martie termin somajul.Loc de munca nu prea vad ca voi avea curind. Actualmente urmez un tratament,care
va dura inca 5 luni.Retetele actuale sunt compensate.Dupa terminarea somajului mai pot beneficia de compensare?.Pot deveni coasigurat, tata fiind pensionar?
Multumesc.

ika a scris:

Acum sunt in somaj,in 20 martie termin somajul.Loc de munca nu prea vad ca voi avea curind. Actualmente urmez un tratament,care
va dura inca 5 luni.Retetele actuale sunt compensate.Dupa terminarea somajului mai pot beneficia de compensare?.Pot deveni coasigurat, tata fiind pensionar?
Multumesc.

Puteti deveni coasiguratul sotului (sotiei). In caz contrar v-a trebui sa mergeti la casa de sanatate sa platiti acolo 37 lei/luna dar asta doar dupa multe drumuri ca sa le dovediti ca in ultimii 5 ani ati fost asigurat
Din unele surse am auzit ca se mai poate beneficia de inca 3 luni de asistenta de sanatate gratuita. Este adevarat?In caz afirmativ, in ce act este stipulat.
ika a scris:

Din unele surse am auzit ca se mai poate beneficia de inca 3 luni de asistenta de sanatate gratuita. Este adevarat?In caz afirmativ, in ce act este stipulat.

Este vorba de Legea 95 /2006 art. 258 (2) Nerespectarea prevederilor art. 257 alin. (1) duce la diminuarea pachetului de servicii de baza, potrivit prevederilor art. 220. Diminuarea pachetului de servicii de baza are loc dupa 3 luni de la ultima plata a contributiei.
ART. 220 Persoanele care NU fac dovada calitatii de asigurat beneficiaza de servicii medicale numai în cazul urgentelor medico-chirurgicale si al bolilor cu potential endemo-epidemic si cele prevazute în Programul national de imunizari, monitorizarea evolutiei sarcinii si a lauzei, servicii de planificare familiala în conditiile art. 223, în cadrul unui pachet minimal de servicii medicale, stabilit prin contractul-cadru.