avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit minim pentru societate infiintata in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit minim pentru societate infiintata in septembrie 2010

O societate nou infiintata la 15 septembrie 2010 trebuia sa declare si sa plateasca impozitul minim pentru perioada pana la 01.10.2010?Era scutita?

In anul 2011 este obligata la plati anticipate ale impozitului pe profit?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: andr77 , utilizator 09:22, 14 Martie 2011
Nu trebuia sa plateasca impozit minim in 2010 pt ca soc infiintate in cursul anului erau scutite la plata impozitului minim pt anul infiintari.
Platile anticipate la imp pe profit intra in vigoare numai la 01.01.2012. In 2011 platiti impozit pe profit asa cum rezulta din calcule la fiecare termen de plata a acestuia.
Va multumesc,

O zi insorita,va doresc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plati anticipate 2011 robertdrilea robertdrilea O firma infiintata in 2010 cf normelor metodologice nu s-a declarat si platit impozit minim. Avand in vedere platile anticipate care se efectua in 2011, ce ... (vezi toată discuția)
Firma radiata in martie 2011..mi se cere d101 pe 2011? gabrielapopescu gabrielapopescu Buna ziua, Am o firma fara activitate de la deschidere care am radiat-o luna asta ... am fost la finante sa depun certif de radiere si i-am intrebat daca ... (vezi toată discuția)
Probleme impozit minim Plopeanu Gianina Plopeanu Gianina Am o firma care a fost infiintata in 2009, a fost pe pierdere si nu am platit nimic deoarece in anul infiintarii nu se platea profit.In 2010 in trim 1 am ... (vezi toată discuția)