avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... avansare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

avansare functionar public

Buna ziua,
Sant functionar public,studi superioare,in ultimi 2 ani am calificative de ft.bine,sant incadrat ca inspector,grad profesional asistent,gradatia 1,clasa de salarizare 37 si pe 27 .12. 2010 am facut 5 ani vechime.
Va rog sa ma lamuriti,ca am primit decizia de acordare grad si clasa de salarizare ca incepand cu data de 01.02.2011 primesc gradatia 2 clasa de salarizare 39.,daca este corect?nu trebuia sa intru in noua grila de salarizare de pe 01.01.2011.
Privitor la grad,se putea acorda o avansare,avand calificative de foarte bine?
Dar la gradatie si clasa,care este maximul de acordare?
va multumesc!


Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 06:47, 15 Martie 2011
Trebuia sa primiti gradatia 2 din 01.01.2011.
Daca aveti o vechime de 3 ani in gradul profesional asistent puteti participa la examenul de promovare, nu se avanseaza in grad:hammer:
Gradatia maxima este 5 pentru cei care au 20 de ani vechime in munca, iar clasa de salarizare se stabileste pe baza functiei, gradului si gradatiei detinute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functionar public avansare ContSters146176 ContSters146176 Buna ziua,va rog sa imi spuneti daca la 27 12 2010 am facut 5 ani vechime in functia de inspector grad profesional asistent,gradatia 1, clasa 37 pot fi ... (vezi toată discuția)
Salarizare politist silvica1940 silvica1940 Din 01.02.2011, sunt politist local. Am fost numita, plecand de la, inspector clasa I, grad profesionel superior, gradatie conform transei de vechime 9, deci ... (vezi toată discuția)
Promovarea functionarului public nicol1970 nicol1970 am terminat anul trecut facultatea de administratie publica si am solicitat incadrarea mea corespunzatoare conform studiilor superioare deoarece pana acum am ... (vezi toată discuția)