Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... avansare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

avansare functionar public

Buna ziua,
Sant functionar public,studi superioare,in ultimi 2 ani am calificative de ft.bine,sant incadrat ca inspector,grad profesional asistent,gradatia 1,clasa de salarizare 37 si pe 27 .12. 2010 am facut 5 ani vechime.
Va rog sa ma lamuriti,ca am primit decizia de acordare grad si clasa de salarizare ca incepand cu data de 01.02.2011 primesc gradatia 2 clasa de salarizare 39.,daca este corect?nu trebuia sa intru in noua grila de salarizare de pe 01.01.2011.
Privitor la grad,se putea acorda o avansare,avand calificative de foarte bine?
Dar la gradatie si clasa,care este maximul de acordare?
va multumesc!

Trebuia sa primiti gradatia 2 din 01.01.2011.
Daca aveti o vechime de 3 ani in gradul profesional asistent puteti participa la examenul de promovare, nu se avanseaza in grad:hammer:
Gradatia maxima este 5 pentru cei care au 20 de ani vechime in munca, iar clasa de salarizare se stabileste pe baza functiei, gradului si gradatiei detinute.