Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... anulare divort !!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

anulare divort !!!

Nu stiu daca titlul este corect exprimat dar ce ma intereseaza pe mine este urmatorul lucru:
-pe data de 02.03.2011 am avut ultima infatisare in procesul de divort si cel de incredintare minor,
-pt a nu avea de suferit copilul am facut-o la modul civilizat, adica de comun acord ne-am inteles si cu privire la divort, custodie, program vizitare si pensie intretinere.
-acum sotiei ii pare rau ca am ajuns aici si cred ca ne vom impaca(lucru pe care eu mi l-am dorit de la inceput).
As dori sa stiu daca hotararea de divort se poate anula atat timp cat ambii sot vor si solicita lucrul asta. La fel si incredintarea de minor. Am vrea sa stim daca mai este posibil cumva sa nu se schimbe nimic, sa ramanem in continuare casatoriti(sa nu fim divortati si recasatoriti)???
Multumesc anticipat celor ce-mi vor raspunde!!
Odata ce s-a pronuntat o hotarare in acest sens, ori a ramas in pronuntare, nu se mai poate face nimic, dupa opinia mea.
Insa nu va ramane decat sa va recasatoriti
Cf. art. 618 alin. (2) Cod proc. civ. "Actiunea de divort se va stinge prin impacarea sotilor in orice faza a procesului, chiar daca intervine in instanta de apel sau de recurs iar apelul ori recursul nu sunt timbrate conform legii".
~ Conținut șters la cerere ~
Daca sentinta instantei de fond nu a ramas definitiva si irevocabila, si daca mai sunteti in termen, putei formula oricare din dvs. calea de atac urmatoare.
Aici, fie apel sau recurs, solicitati stingerea actiunii de divort prin impacarea partilor.
Va puneti verighetele la loc pe degete si mergeti de mana acasa.
Marcel Mihalache, Avocat
Mentionez ca nu am primit inca acasa decizia sau hotararea judecatoreasca.
Am inteles ca dupa ce o voi primi exista un termen de 30 zile (nu stiu exact) pt..... ce anume?
Vroiam sa stiu daca in astea 30 zile(mai mult sau mai putine va rog sa-mi spuneti ) se mai poate face ceva in legatura cu ce am postat initial ???

Multumesc !