Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recurs/apel hotarare de divort !!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recurs/apel hotarare de divort !!!

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca ma ajuta sau imi este de vreun folos sa fac apel sau recurs (nu stiu care este diferenta dintre ele) asupra unei hotarari judecatoresti. Se apropie cele 30 zile de la data primirii hotararii si nu stiu daca are rost sau nu, si daca ma poate ajuta in vreun fel acest lucru.
Situatia este urmatoarea:
-am divortat de comun acord cu sotia
-ne-am inteles cu privire la custodia copilului,pensie si program vizitare
-pe data de 2 martie s-a pronuntat divortul iar peste o saptamana ne-am impacat.
Ne ajuta in vreun fel sa atac decizia?? Se mai poate anula ceva???
Pe hotarare scrie clar "irevocabil in ceea ce priveste divortul... si cu drept de atac in 30 zile pt celelalte capete"...
V-ati dat singur raspunsul, nu se mai poate face nimic, decat sa va casatoriti.
Casa de piatra!
adutescu a scris:

V-ati dat singur raspunsul, nu se mai poate face nimic, decat sa va casatoriti.
Casa de piatra!

Va pregatiti, deci, de nunta!
Aceeasi urare:"Casa de piatra" si...mare grija cum formulati "cererea in casatorie"...femeile sunt imprevizibile!
Odata cu divortul, sotia a obtinut si custodia copilului. Ma intereseaza sa stiu daca odata recasatoriti imi redobandesc toate drepturile cu privire la copil ??
Oricum fata de minor aveti obligatii, nu drepturi.
Faceti apel in ceea ce priveste incredintarea, va prezentati amandoi si spuneti ca va recasatoriti si sau renuntati la actiune si instanta va lua act de acest lucru, fie sa suspende judecata, la cererea amandurora.
In caz ca exercitati calea de atac a apelului , va puteti impaca in fata instantei de judecata si mentiona ca va impacati.
(impacarea poate avea loc in apel sau in recurs ).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat