avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recurs/apel hotarare de divort !!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recurs/apel hotarare de divort !!!

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca ma ajuta sau imi este de vreun folos sa fac apel sau recurs (nu stiu care este diferenta dintre ele) asupra unei hotarari judecatoresti. Se apropie cele 30 zile de la data primirii hotararii si nu stiu daca are rost sau nu, si daca ma poate ajuta in vreun fel acest lucru.
Situatia este urmatoarea:
-am divortat de comun acord cu sotia
-ne-am inteles cu privire la custodia copilului,pensie si program vizitare
-pe data de 2 martie s-a pronuntat divortul iar peste o saptamana ne-am impacat.
Ne ajuta in vreun fel sa atac decizia?? Se mai poate anula ceva???
Pe hotarare scrie clar "irevocabil in ceea ce priveste divortul... si cu drept de atac in 30 zile pt celelalte capete"...
V-ati dat singur raspunsul, nu se mai poate face nimic, decat sa va casatoriti.
Casa de piatra!
adutescu a scris:

V-ati dat singur raspunsul, nu se mai poate face nimic, decat sa va casatoriti.
Casa de piatra!


Va pregatiti, deci, de nunta!
Aceeasi urare:"Casa de piatra" si...mare grija cum formulati "cererea in casatorie"...femeile sunt imprevizibile!
Odata cu divortul, sotia a obtinut si custodia copilului. Ma intereseaza sa stiu daca odata recasatoriti imi redobandesc toate drepturile cu privire la copil ??
Oricum fata de minor aveti obligatii, nu drepturi.
Faceti apel in ceea ce priveste incredintarea, va prezentati amandoi si spuneti ca va recasatoriti si sau renuntati la actiune si instanta va lua act de acest lucru, fie sa suspende judecata, la cererea amandurora.
In caz ca exercitati calea de atac a apelului , va puteti impaca in fata instantei de judecata si mentiona ca va impacati.
(impacarea poate avea loc in apel sau in recurs ).

Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2011
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Anulare divort !!! bflorin24 bflorin24 Nu stiu daca titlul este corect exprimat dar ce ma intereseaza pe mine este urmatorul lucru: -pe data de 02.03.2011 am avut ultima infatisare in procesul de ... (vezi toată discuția)
Anulare divort mihaimihai1 mihaimihai1 am dori sa anulam o hotarare civila pronuntata la data de 08.12.2015 data de judecatoria sect 4 divort cu minori .intre timp neam impacat .divortul a fost in ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori emy_lya77 emy_lya77 acum 2 ani am bagat divortul cu minori.SA TERMINAT HOTARANDU-SE CA MINORULSA RAMANA LA MINE,DAR A FACUT RECURS.DE FRICA CA IMI VA LUA COPILUL AM HOTARAT SA MA ... (vezi toată discuția)