Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am fost citat ca intervenient fortat dupa 2 ani de la ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am fost citat ca intervenient fortat dupa 2 ani de la o usoara tamponare

Buna seara.Se pare ca dupa 2 ani de la accidentul(sau ma rog mica tamponare) dupa care am fost sanctionat cu amenda contraventionala si permisul luat pe 2 luni, fiind gasit vinovat de neacordare de prioritate...se face ca alaltaieri primesc o citatie impreuna cu un intreg dosar de documente si poze.Prin care reiese faptul ca societatea Casco Omniasig a persoanei care a avut masina lovita si reparata de ei da in judecata societatea RCA CARPATICA pentru ca nu iau restituit sumele de bani pentru reparatia masinii.
El sia facut reparatia pe Casco lui iar acum Casco a ramas cu buza umflata ca nu a primit banii de la Carpatica.
Eu sunt chemat in calitate de intervenient fortat pe 20 mai la bucuresti(eu fiind din bacau)
Intrebarea mea este..ce presupune aceasta calitate de intervenient fortat?
Ce pot face sa scap cu bine din treaba asta?
Precizez ca prin acte nu se specifica faptul ca mi sar cere mie sa despagubesc societatea pagubita.
Dintr-o prima vedere reiese faptul ca omniasig se judeca cu Carpatica pt neacordarea sumelor de bani pt reparatii.
Mai precizez si faptul ca suma la care se ridica reparatia+ penalitati e undeva la 5300 RON(un ornament aripa, cateva zgaraieturi pe bara si zgaraieturi pe janta)la un SUV.
Astept un raspuns din partea cuiva care miar putea da un sfat cat se poate de serios.
Va multumesc!
ovidiu_xxl2006, utilizator
Multumesc frumos

Voinea Liviu a scris:

Buna ziua!
Daca aveati asigurare valabila nu trebuie sa va faceti nici o grija.
Nu este obligatoriu sa va prezentati.
Sunteti citata ca intervenient fortat conform Lege 132/2017.