Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INREGISTRARE DOSAR SEDIU SOCIAL, CE URMEAZA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INREGISTRARE DOSAR SEDIU SOCIAL, CE URMEAZA?

Buna ziua,
Firma noastra are sediul social in Oradea. Am facut toate demersurile pentru a-i muta sediul la Bucuresti.
Am depus un dosar la Admin Fin. Sector 6, care cuprinde:
- Imputernicire ( nu a putut ajunge admin.firmei)
- Timbru fiscal 4 Ron
- Cerere de inregistrare a documentului care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social si de eliberare a certificatului pentru spatiul cu destinatie de sediu social (formular tip)
- Act doveditor a dreptului de folosinta (Contract de comodat)
- Actul de identitate al administratorului
- Actul Constitutiv al firmei
- Daca sunt doi asociati - Hotararea A.G.A.

Aceste documente au fost depuse la Admin.Fin.S6, Str.Popa Tatu Nr.7

Intrebarea mea este...

In 5 zile lucratoare ridic acea adeverinta si certificat si va trebuii sa merg la Reg.Comertului. Unde la Reg.Comertului, in Bucuresti sau in la Oradea?
Si ce documente mai sunt necesare ?

Va multumesc si sper sa fie de folos si altora informatiile pe care le-am notat mai sus.

O zi frumoasa
In mod normal, dosarul se depune la Oficiul Registrului Comertului unde este inregistrata societatea in prezent.
Daca societatea figureaza in evidentele Registrului Comertului Bihor, atunci acolo veti depune dosarul !

In urma cu cateva zile, am mai raspuns cuiva care isi muta sediul din Braila in Bacau si colegul sad m-a facut atent cu privire la verificarea disponibilitatii denumirii firmei..
Repet ceea ce am mentionat si in acel raspuns:
Daca firma a fost infiintata inainte de octombrie 2008 (daca imi amintesc eu bine), trebuie sa va asigurati ca denumirea este disponibila si in Bucuresti.
Daca firma a fost infiintata dupa aceasta data, rezervarea este valabila la nivel national si nu mai este necesara rezervarea !..

In ceea ce priveste structura dosarului, gasiti informatii pe o gramada de site-uri.
De exemplu aici: [ link extern ]
:luck:
Primoris SRL, Consilier juridic
buna ziua
dupa obtinerea certificatului de inregistrare si deschiderea unui cont curent ce urmeaza? unde trebuie sa merg si cu ce acte?
va multumesc
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.