Forum Discuţii diverse Discuţia la modă M.Of. 182, partea I / 15.03.2011 - adevar sau ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

M.Of. 182, partea I / 15.03.2011 - adevar sau provocare?

Legea pentru comemorarea dezrobirii romilor din Romania:
- 11.03.2011- cu nr. 28, de catre forul legislativ;
- 10.03.2011- cu nr. 269, DECRET de promulgare.

Informatiile sunt din editia electronica a M.Of.

ESTE POSIBIL ?

eraz a scris:

Legea pentru comemorarea dezrobirii romilor din Romania:
- 11.03.2011- cu nr. 28, de catre forul legislativ;
- 10.03.2011- cu nr. 269, DECRET de promulgare.

Informatiile sunt din editia electronica a M.Of.

ESTE POSIBIL ?

Si eu am vazut aseara editia, tot electronica, si mi-am pus aceasi intrebare.
Tot eu mi-am dat raspunsul, care este "ori"!
Decretul este emis de Presedinte iar decret lege , de catre guvern care legifereaza din proprie initiativa
Legea 28/2011 a fost adoptata de Parlament la:
Decretul care promulga L 28/2011 si prin care se dispune publicarea acesteia in M.Of. a fost emis de Presedinte la:
Aceste doua Acte normative sunt publicate in M.Of. P. I /15.03.2011.

Verificati si Analizati Datele Calendaristice.
Iar eu nu inteleg nimic... :">

E o problema ca se "comemoreaza" dezrobirea rromilor? Pentru ca nu mi se pare... "o problema"
Asadar: despre ce este vorba in.... propozitia initiatorului acestui topic?!
trope_doi, utilizator
Cred ca intrebarea a fost pusa a fost din cauza celor 2 date -10 si 11 martie, si nicidecum cu alta intentie.Fiind, unul dectret si altul decret-lege, este normal sa aiba numere diferite.
Comemoram multe lucruri-chiar si noi, in particular.Probabil ca s-a considerat un lucru important a se aduce aminte despre dezrobirea tiganilor.Ideea emanciparii tiganilor a fost sustinuta de mari iluministi romani ca Alecsandri, Cezar Boliac, Mihai Kogalniceanu.Dar nu cred ca ar fi trebuit eliminata din programa scolara aceasta perioada-in fond este istorie-si taranii au fost serbi, legati de glie.Ar trebui sa eliminam din istorie totceeace nu ne convine?
Pe de alta parte, cercetand istoria, vedem ca este vorba despre "eliberarea tiganilor" si nu a romilor..
Dar poate, putem sa discutam despre "craisorul muntilor",Avram Iancu, unul din fruntasii intelectualitatii romanesti, care a luptat pentru emancipare sociala si nationala,care a comandat armata romanilor transilvaneni impotriva lui Kossuth.
Este unul din eroii neamului romanesc si in tara lui, nu este comemorat ci "spanzurat".Putem discuta gestul?