avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă M.Of. 182, partea I / 15.03.2011 - adevar sau ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

M.Of. 182, partea I / 15.03.2011 - adevar sau provocare?

Legea pentru comemorarea dezrobirii romilor din Romania:
- 11.03.2011- cu nr. 28, de catre forul legislativ;
- 10.03.2011- cu nr. 269, DECRET de promulgare.

Informatiile sunt din editia electronica a M.Of.

ESTE POSIBIL ?

Cel mai recent răspuns: ContSters179589 , utilizator 12:33, 20 Martie 2011
eraz a scris:

Legea pentru comemorarea dezrobirii romilor din Romania:
- 11.03.2011- cu nr. 28, de catre forul legislativ;
- 10.03.2011- cu nr. 269, DECRET de promulgare.

Informatiile sunt din editia electronica a M.Of.

ESTE POSIBIL ?




Si eu am vazut aseara editia, tot electronica, si mi-am pus aceasi intrebare.
Tot eu mi-am dat raspunsul, care este "ori"!
Decretul este emis de Presedinte iar decret lege , de catre guvern care legifereaza din proprie initiativa
Legea 28/2011 a fost adoptata de Parlament la:
-11.03.2011
Decretul care promulga L 28/2011 si prin care se dispune publicarea acesteia in M.Of. a fost emis de Presedinte la:
-10.03.2011
Aceste doua Acte normative sunt publicate in M.Of. P. I /15.03.2011.

Verificati si Analizati Datele Calendaristice.
Iar eu nu inteleg nimic... :">

E o problema ca se "comemoreaza" dezrobirea rromilor? Pentru ca nu mi se pare... "o problema"
Asadar: despre ce este vorba in.... propozitia initiatorului acestui topic?!
Ultima modificare: Miercuri, 16 Martie 2011
trope_doi, utilizator
Cred ca intrebarea a fost pusa a fost din cauza celor 2 date -10 si 11 martie, si nicidecum cu alta intentie.Fiind, unul dectret si altul decret-lege, este normal sa aiba numere diferite.
Comemoram multe lucruri-chiar si noi, in particular.Probabil ca s-a considerat un lucru important a se aduce aminte despre dezrobirea tiganilor.Ideea emanciparii tiganilor a fost sustinuta de mari iluministi romani ca Alecsandri, Cezar Boliac, Mihai Kogalniceanu.Dar nu cred ca ar fi trebuit eliminata din programa scolara aceasta perioada-in fond este istorie-si taranii au fost serbi, legati de glie.Ar trebui sa eliminam din istorie totceeace nu ne convine?
Pe de alta parte, cercetand istoria, vedem ca este vorba despre "eliberarea tiganilor" si nu a romilor..
Dar poate, putem sa discutam despre "craisorul muntilor",Avram Iancu, unul din fruntasii intelectualitatii romanesti, care a luptat pentru emancipare sociala si nationala,care a comandat armata romanilor transilvaneni impotriva lui Kossuth.
Este unul din eroii neamului romanesc si in tara lui, nu este comemorat ci "spanzurat".Putem discuta gestul?

Alte discuții în legătură

8 aprilie - ziua internationala a rromilor trope_doi trope_doi Ziua internationala a rromilor se sarbatoreste in fiecare an la inceputul lunii Aprilie. Ideea de a marca o astfel de zi a luat nastere la Londra, in 1971, ... (vezi toată discuția)
Dear madonna, peraspera peraspera Va propun sa adaugati argumente pentru a o convinge pe Madonna ca in Romania tiganii nu sunt discriminati, argumente pe care le vom trimite dupa ce le vom ... (vezi toată discuția)
Decizie ccr: religia devine materie optionala in scoli Ares-3 Ares-3 In sfarsit, as zice. [quot] Curtea Constituțională a decis, miercuri, că prevederea din Legea educaţiei care obliga părinții să completeze cereri ... (vezi toată discuția)