avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare cvorum
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare cvorum

Asociatul meu vrea sa modifice cvorumul cu care se vor lua hotararile AGA. In prezent el are 80%.
Ca sa faca aceasta modificare trbuie sa fiu si eu de acord, nu?
In statut nu scrie nimic de cvorumul cu care se iau hotararile.
Cel mai recent răspuns: S.C. GALANTOM CONSULTING S.R.L. , Consultant credite si finantari 08:43, 5 Iunie 2008
Conform Legii 31/1990, art. 192 Adunarea generală decide prin votul reprezentând majoritatea absolută a asociaţilor şi a părţilor sociale, în afară de cazul când în actul constitutiv se prevede altfel. Pentru hotărârile având ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociaţilor, în afară de cazul când legea sau actul constitutiv prevede altfel. (presupun ca este vorba despre un SRL)
In consecinta, doar asociatul dvs nu poate lua acesta hotarare fara dvs; in cazul in care tine o AGA cu privire la acest aspect, puteti ataca hotararea AGA tinuta in lipsa dvs in instanta.
Nu inteleg de ce spui asta, cristina. Ce inseamna majoritate absoluta? Jumatate plus unu din cei cu drept de vot.
In afara de faptul ca nu stim cati asociati sunt, nu vad impediment.

Eu chiar cred ca poate, chiar daca sunteti numai 2 asociati.
Daca modifici modul de luare a deciziilor modifici actul constitutiv, deci iti trebuie unanimitate.
Suntem 2 asociati.
Daca voi fi de acord sa se modifice cvorumul in sensul ca pt modificarea actului constitutiv sa fie necesara majoritatea absoluta si nu unanimitatea, pe viitor asociatul meu va putea hotari singur?
Da.

Alte discuții în legătură

Majorare de capital avas avas Buna ziua , La un SRL cu ce fel de majoritate se poate face majorare de capital? Multumesc (vezi toată discuția)
Neintelegeri aga ContSters56278 ContSters56278 Daca la AGA unui SRL cu 2 asociati (un asociat are 70% celalalt are 30% din capitalul social) cel cu 30 % nu semneaza hotararea,iar statutulprevede ca acestea ... (vezi toată discuția)
Unanimitatea asociatilor Serghei_B Serghei_B In calitate de asociat minoritat, unde in actul constitutiv este cuprins urmatorul articol: [quot]Atata timp cat capitalul este detinut de doi asociati in ... (vezi toată discuția)