Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare cvorum
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare cvorum

Asociatul meu vrea sa modifice cvorumul cu care se vor lua hotararile AGA. In prezent el are 80%.
Ca sa faca aceasta modificare trbuie sa fiu si eu de acord, nu?
In statut nu scrie nimic de cvorumul cu care se iau hotararile.
Conform Legii 31/1990, art. 192 Adunarea generală decide prin votul reprezentând majoritatea absolută a asociaţilor şi a părţilor sociale, în afară de cazul când în actul constitutiv se prevede altfel. Pentru hotărârile având ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociaţilor, în afară de cazul când legea sau actul constitutiv prevede altfel. (presupun ca este vorba despre un SRL)
In consecinta, doar asociatul dvs nu poate lua acesta hotarare fara dvs; in cazul in care tine o AGA cu privire la acest aspect, puteti ataca hotararea AGA tinuta in lipsa dvs in instanta.
Nu inteleg de ce spui asta, cristina. Ce inseamna majoritate absoluta? Jumatate plus unu din cei cu drept de vot.
In afara de faptul ca nu stim cati asociati sunt, nu vad impediment.

Eu chiar cred ca poate, chiar daca sunteti numai 2 asociati.
Daca modifici modul de luare a deciziilor modifici actul constitutiv, deci iti trebuie unanimitate.
Suntem 2 asociati.
Daca voi fi de acord sa se modifice cvorumul in sensul ca pt modificarea actului constitutiv sa fie necesara majoritatea absoluta si nu unanimitatea, pe viitor asociatul meu va putea hotari singur?
Da.