Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intreprindere familiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intreprindere familiala

Buna ziua.
Am o persoana care a detinut autorizatie de taxi ca PFA, iar in prezent doreste asocierea cu tatal sau in cadrul unei intreprinderi familiale. Am si eu urmatoarele intrebari:
- are cineva un model de acord de constituire incheiat de membrii familiei? Pe site-ul ONRC am gasit ceea ce trebuie sa contina si din ce inteleg seamana cu un act constitutiv al SC, dar in forma simplificata, insa as dori sa vad un model, de asemenea si un model de procura pentru reprezentantul desemnat.
- acordul trebuie sa fie intre toti membrii familiei sau numai intre cei care urmeaza efectiv a face parte din asociatie (spre exemplu, in cazul meu, tatal si fiul - dintre care fiul are autorizatia - urmeaza a face parte din asociatie, e necesar ca si mama sa fie inclusa in acord?
Multumesc.
intradevar acordul de constituire este un fel de act constitutiv dar in forma foarte simplificata :). o sa postez maine un model ce se foloseste la inregistrare.
Acordul trebuie sa fie intre toti cei care vor fi membri ai intreprinderii familiale (in general cei care participa prin prestarea de servicii la obtinerea veniturilor intreprinderii respective). Nu se includ membrii de familie care nu presteaza activitati in cadrul intreprinderii doar pe simplul motiv de rudenie....asta teoretic normal :).

Atasez si model>

ACORD DE CONSTITUIRE
a ÎNTREPRINDERE FAMILIALÃ

Încheiat astăzi _____________________

Se încheie prezentul acord de constituire a întreprinderii familiale ___________________________________________ , având ca membrii pe:
- _____________________________, cetăţean __________________, cu domiciliu în ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________, identificat prin _________ seria _______ nr._________________, emis(ă) de __________________________ la data de ___________________, CNP___________________;
şi ca membru, reprezentant desemnat - _____________________________, cetăţean __________________, cu domiciliu în _______________________________________________
______________________________________________________________________________ identificat prin _________ seria _______ nr._________________, emis(ă) de __________________________ la data de ___________________, CNP___________________.
Reprezentantul desemnat gestionează activitatea şi interesele întreprinderii familiale, în conformitate cu limitele mandatului dat de către membrii acesteia prin procura specială anexată prezentului acord şi cu dispoziţiile OUG nr. 44/2008.
Obiectul de activitate al întreprinderii familiale va fi:
- activitate principală (cod CAEN)__________________________________________________
- activităţi secundare (cod CAEN)__________________________________________________
Sediul profesional se stabileşte în ___________________________________________
_____________________________________________________________________________
Întreprinderea familială îşi desfăşoară activitatea şi în punctele de lucru :
1.____________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
2.____________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Participarea membrilor la întreprindere. Condiţiile participării.
- reprezentantul -________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
- membrul ____________________ - _______________________________________________
______________________________________________________________________________
- membrul ____________________ - _______________________________________________
______________________________________________________________________________
- membrul ____________________ - _______________________________________________
______________________________________________________________________________
Cotele de participare a membrilor la veniturile nete ale întreprinderii familiale (%) :
1.___% - ___________________________________________________________;
2.___% - ___________________________________________________________;
3.___% - ___________________________________________________________;
4.___% - ___________________________________________________________.
5.___% - ___________________________________________________________.

Condiţiile de retragere a membrilor din cadrul întreprinderii familiale : _________________
______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Membrii întreprinderii familiale convin să constituie un patrimoniu de afectaţiune alcătuit din următoarele bunuri, în valoare de :
1.____________________________________________________________________________
2.____________________________________________________________________________
3.____________________________________________________________________________
4.____________________________________________________________________________
5.____________________________________________________________________________
Cotele de participare a membrilor la constituirea patrimoniului de afectaţiune sunt următoarele :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Membrii întreprinderii familiale sunt comercianţi persoane fizice de la data înregistrării acesteia în registrul comerţului şi răspund solidar şi indivizibil pentru datoriile contractate de reprezentant în exploatarea întreprinderii , cu patrimoniul de afectaţiune (dacă a fost constituit) şi, în completare, cu întreg patrimoniul, corespunzător cotelor de participare stipulate în prezentul acord.
Prevederile acordului de constituire se completează cu dispoziţiile OUG nr. 44/2008.

MEMBRI,
__________________________ ____________________________

_________________________ ____________________________
A. Ionut, Consilier juridic
am o intrebare legata tot de intreprinderi familiale.
poate am inteles eu gresit - dar, pe legea 300/2004 o asociatie familiala putea avea salariati, cu conditia sa nu fie pentru desfăşurarea activităţilor pentru care s-a obţinut autorizaţia.
acum - pe OUG 44 - art 28 - (4) Întreprinderea familială nu poate angaja terţe persoane cu contract de muncă.

sa inteleg ca nu mai pot exista salariati ai unei " intreprinderi familiale" ?
ce se intimpla cu cei care erau salariati ai unei asociatii familiale? :)

multumesc pentru ajutor.
potrivit OG 44/2008 doar intreprinderile individuale pot avea angajati. Nu se face specificare cu privire la angajarile care s-au efectuat dupa vechea legea, deci inseamna ca ele vor ramane valabile. Sunt multe astfel de contracte inregistrate. Deocamdata legea nu impune obligativitatea trecerii al forma juridica care poate avea salariati, adica obligativitate expresa de transformare din AF in Intreprindere individuala.
Exista model de procura pentru reprezentantul intreprinderii familiale? Daca exista va rog sa imi trimiteti si mie . Multumesc.
Buna ziua,
Dupa parerea mea acordul trebuie incheiat numai intre membrii care vor participa efectiv la desfasurarea activitatii Întreprinderii Familiale.
De altfel ma confrunt si eu tot mai des cu dileme legate de Întreprinderii Familiale, daca are cineva raspunsuri si pentru mine, :)
- ce ar putea fi conditii de participare la acordul consitutiv al Întreprinderii Familiale? sa fie membru de fam, sau ruda pana la gradul 4? sa aiba 18 ani impliniti? cum e cu cei de 16 ani?adica ceea ce este la art. 8 din OGU44/2008?
- ce ar fi conditii de retragere? la cerere? sau daca nu indepl conditiile din art. 8?
- patrimoniul de afectatiune din ce bunuri se alcatuieste? specifice desfasurarii activitatii Întreprinderii Familiale? din bani nu se poate fi alcatuit?
Iar ultima intrebare de 100 de puncte :D pot Întreprinderle Familiale sa aduge la patrimoniul lor bunuri mobile si imobile, mijloace banesti obtinute de intreprindere sau provenite din donatii ulterioare, subventii si sponsorizari, precum si din alte fonduri provenite de la persoane fizice sau juridice, din tara sau strainatate. Patrimoniul intreprinderii se va completa cu venituri rezultate din taxe percepute, in conditiile legii, pentru servicii angajate pe baze contractuale, de colaborare si reprezentare a tertelor persoane, precum si din alte surse care nu contravin legilor in vigoare.
Sau acest lucru oricum se presupune ca apartine de patrimoniul intreprinderii fiind si scopul desfasurarii/infiintarii ei.
Uf, v-am bombardat cu intrebari acuma,
Multumesc ca existati =D>