avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari are dreptul sa ingradeasca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari are dreptul sa ingradeasca spatiului verde din jurul blocului

Buna ziua,
1.Asociatia de proprietari are dreptul sa ingradeasca spatiului verde din jurul blocului avand in vedere ca este "cota indiviza" fara acordul proprietarilor.
2.Nu am voie sa-mi plimb cainele pe spatiu verde fiind totusi cota indiviza?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:00, 19 Iunie 2008
Asociatia de proprietari e a proprietarilor....utilizarea spatiilor comune se face conform hotararii majoritatii. S-a luat o hotarare in cadrul asociatiei de proprietari care va prejudiciaza, sau este vorba de o masura la baza careia nu sta nici o decizie oficiala?
Nu,nu cred ca s-a luat urmeaza sa se ia astazi .Daca se lua o hotarare se intrunea si se cerea acordul proprietarilor,corect?
Adunarea generala poate adopta hotarari, daca majoritatea proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari (jumatate plus unu) sunt prezenti personal sau prin reprezentant legal.
Hotararile adunarilor generale vor fi luate cu votul majoritatii membrilor asociatiei de proprietari prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii, dar nu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata.
Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii si pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala, precum si pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari.

Spaţiul verde din jurul blocului nu este proprietatea condominiului, ci proprietate publică! :D
Numai fundaţia blocului şi aprox. 1 m în jurul blocului aparţine condominiului ca p.u.c.
În rest, îngrădirea acestei zone verzi este un abuz, sens în care puteţi reclama acest fapt la Primărie...;)
elis a scris:

Adunarea generala poate adopta hotarari, daca majoritatea proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari (jumatate plus unu) sunt prezenti personal sau prin reprezentant legal.
Hotararile adunarilor generale vor fi luate cu votul majoritatii membrilor asociatiei de proprietari prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii, dar nu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata.
Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii si pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala, precum si pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari.
NU TREBUIE MODIFICAT STATUTUL CU HOTARAREA ADOPTATA DE AD GENERALA? O SIMPLA VOTARE A CATORVA MEMBRI PREZENTI LA ..RECONVOCARE..POATE SA HOTARASCA ,IN INTERES UL LOR ,ORICE ..FARA A SE MODIFICA STATUTUL SI ACORDUL DE ASOCIERE?
DACA AM FOST DE ACORD CU PREVEDERILE STATUTULUI...POATE FI MODIFICAT CU NOI HOTARARI CARE SUNT CONTRA LEGISLATIEI IN VIGOARE?

Alte discuții în legătură

Cat conteaza votul in deciziile pe care le iau conducerea asociatiei de proprietari... monica g.f. monica g.f. Este vorba despre un bloc cu 63 apartamente si garsoniere si 10 spatii comerciale situate la parterul blocului .Acest bloc a avut un singur proprietar (o ... (vezi toată discuția)
Legea 230/2007 alegerea comitetului gi gi adunarea generala nu a fost reconvocata in 10 zile de la convocare si nu s-a facut dovada anuntarii tuturor proprietarilor de reconvocarea adunarii generale. ... (vezi toată discuția)
50%+1 sau 2/3 din nr. proprietarilor pentru adoptarea hotararilor intr-o a.p. cornelusha cornelusha Buna dimineata, Am pus o intrebare pe forum vineri seara la care am primit un raspuns,de fapt vreo trei.Dupa ce am stat si m-am gandit,am intors pe toate ... (vezi toată discuția)