Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim pentru angajatii cu studii superioare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim pentru angajatii cu studii superioare

Am inteles ca noul nivel minim de salariu pentru angajatii cu studii superioare a crescut la 1350 RON.
Care sunt darile platite de angajat, respectiv de catre angajator (costul total) corespunzatoare acestei sume? Multumesc anticipat.
Sume referitoare la angajat
Salariul brut 1350
Bonuri de masa 0
Sporuri impozabile 0
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 % 142
ªomaj 0.5 % 7
Asigurări de sănătate 5.5 % 74
Deducere personală funcţie de bază 210
Impozit pe salariu 147
Sporuri NEimpozabile 0
Salariul net 980
Sume referitoare la angajator
Reţineri angajator
CASS 5.2 % 70
ªomaj 0.5 % 7
CAS 20.8 % 281
FNUASS 0.85 % 11
Fond de risc si accidente 0.4 % 5
Comision cărţi muncă 0.75 % 10
Fond creanţe salariale 0.25 % 3

[ link extern ]
Multumesc mult.
Este asadar adevarat ca noul nivel minim de salariu pentru angajatii cu studii superioare a crescut la 1350 RON? Nu sunt sigura de informatie.
Unde si cand a aparut salariul minim de 1350 la studii superioare?
Din alta sursa am aflat ca a crescut cu doar 4 RON de la 1200 la 1204 RON. poate cineva sa confirme/infirme?
Este foarte simplu ... daca ati fi citit mai bine mesajele postate pe aceasta discutie in aceasta Sectiune sau in Sectiunea Dreptul Muncii s-ar fi observat ca :
1. Nu mai avem CCMN , dupa sustinerea celor din Ministerul Muncii

2. La salariul minim brut pe economie de 670 lei se pot adauga coeficientii de ierarhizare stabiliti in ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate.

3. Stabilirea unui salariul minim de 1350 lei pentru studii superioare nu are nicio baza legala pentru aplicarea lui .... chiar de unde a aparut acest zvon ?? .