Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotul are drept asupra mostenirii mele?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotul are drept asupra mostenirii mele?

Buna ziua.Va rog daca se poate sa-mi raspundeti la o intrebare.Daca dupa casatorie mostenesc un imobil( casa cu teren) sotul are dreptul la acest imobil in caz de divort? Va multumesc anticipat!
Nu are acest drept.Bunurile dobandite de oricare dintre soti prin mostenire sau donatie, devin bunurii proprii ale aceluia care le dobandeste.
Bunurile dobândite în timpul căsătoriei prin moştenire, legat sau donaţie, afară de cazul în care dispunătorul a prevăzut că ele vor fi comune sunt bunuri proprii ale fiecăruia dintre soţi.
Nu, deoarece bunurile dobandite prin mostenire, chiar in timpul casatoriei, sunt considerate bunuri proprii, ceea ce le excluse de la masa bunurilor de impartit in cazul unui divort si al unui partaj.
Tot asa sunt considerate si bunurile primite cu titlu de donatie, dar manual, dar numai daca sunt facute exclusiv pentru dvs.