Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru si intabulare

buna ziua. Detin un imobil din1982 (teren si constructie) am titlu de proprietate numai pe teren(conf.legii18/1991) pentru casa nu este succesiunea facuta dar rolul e pe numele meu si platesc impozit. As vrea sa stiu daca pot sa fac cadastru si intabularea pe acest imobil ca sa pot sa vand la alta persoana pentru a construi pe acest teren si daca aceasta persoana ar avea dreptul sa schimbe destinatia constructiei vechi din casa de locuit in garaj.va multumesc.
Cine este proprietarul cladirii? Parintii dvs? Daca raspunsul este da, atunci vanzarea trebuie sa fie facuta de toti mostenitorii sau sa dezbateti mai intai succesiunea si daca imobilul cade in lotul dvs il puteti instraina.
In ceea ce priveste intrebarea dvs daca cumparatorul poate schimba destinatia cladirii, raspunsul este DA. Devenind proprietar poate sa faca ce doreste cu bunurile sale.
Fara sa detineti acte pe casa nu se accepta intabularea decat pe teren.