Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sesizare comisie disciplina
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sesizare comisie disciplina

comisia de disciplina poate fi sesizata de catre cineva din afara institutiei? de catre un nemultumit de activitatea unui functionar?
Nu, acesta din urma se poate plinge numai in contencios administrativ, insa poate sa faca o plingere adresata institutiei care sa constituie motiv de cercetare disciplinara
"Nu, acesta din urma se poate plinge numai in contencios administrativ"

NO COMMENT:hammer:

H.G. nr. 1.344/2007 privind normele de organizare şi funcţionare a comisiilor de disciplină

ART. 27
(1) Comisia de disciplină poate fi sesizată de orice persoană care se consideră vătămată prin fapta unui funcţionar public.
(2) Sesizarea se depune la registratura autorităţii sau instituţiei publice în cadrul căreia funcţionarul public îşi desfăşoară activitatea, respectiv la registratura autorităţii ori instituţiei publice la nivelul căreia este constituită comisia de disciplină competentă potrivit prezentei hotărâri. Sesizarea se transmite secretarului comisiei de disciplină în termen de maximum 3 zile lucrătoare.
atunci daca conducatorul institutiei considera ca functionarul este vinovat va actiona in consecinta !....deci oricine poate depune o sesizare!!!!