Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PRECONTRACT (nu contract) de inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PRECONTRACT (nu contract) de inchiriere

In cazul in care o pers. juridica (SRL) incheie in precontract de inchiriere al unui spatiu (ap. sau casa), acesta are valoare juridica?
Care sunt caracteristicile legale (si juridice) ale unui precontract de inchiriere intre o soc. com si o pers. fizica (dar intre doua pers. juridice-exista vreo diferenta esentiala)?
Trebuie incheiat obligatoriu la un notar?, trebuie platit ceva avans?, cine credeti ca ar fi de acord sa incheie un precontract de inchiriere pe 5 ani (daca contractul propriu-zis ar fi pe 3 ani sau mai putin)?
Multumesc anticipat pt. raspuns (-uri)!
Printr-un antecontract, partile promit una alteia inceierea in viitorul apropiat a contractului propriu-zis.
Contractele, cu exceptia celor de vanzare-cumparare terenuri si donatiile, nu sunt necesar a fi facute la notar.
Partile pot, ele singure, sa intocmeasca contractul respectiv care va fi perfect valabil prin simpla semnare a lui sau, in situatia in care partile nu se descurca in redactarea respectivului contract, pot apela la un avocat.