Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Inscriere ca somer neindemnizat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Inscriere ca somer neindemnizat

Buna ziua,

Daca sunt student, pot sa ma inscriu in baza de date AJOFM ca SOMER NEINDEMNIZAT, in cautarea unui loc de munca?

Multumesc
1. Pentru a va inregistra la AJOFM trebuie sa fiti somer, chiar daca nu beneficiati de indemnizatie de somaj.

2. Legea 76/2002 spune:
"şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) este în cãutarea unui loc de muncã de la vârsta de minimum 16 ani şi pânã la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;
b) starea de sãnãtate şi capacitãţile fizice şi psihice o fac aptã pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de muncã, nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã al asigurãrilor pentru şomaj şi stimulãrii ocupãrii forţei de muncã, în vigoare;
d) este disponibilã sã înceapã lucrul în perioada imediat urmãtoare, dacã s-ar gãsi un loc de muncã".

3. Incercati sa va inregistrati.
Multumesc!