Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... actiune in pretentii netimbrata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

actiune in pretentii netimbrata

am depus o actiune- obiect pretentii- insa nu am timbrat pana la primul termen de judecata si nici nu m-am prezentat la termen intrucat "ne-am razgandit" si doream sa o lasam sa se anuleze ca netimbrata.
judecatoarea insa a dat un nou termen pentru angajare aparator - cerut de parata.
noi- reclamantii nu dorim sa timbram si nici sa ne prezentam la urmatorul termen.
in aceasta situatie exista vreo posibilitate de a ne obliga la cheltuieli privind onorariul de avocat angajat de parata? - pe cale separata ma refer ca in prezenta cauza se va pronunta asupra timbrajului si se va anula.

multumesc.
opinia mea da, are dreptul la cheltuieli. daca v-ati razgandit depuneti un inscris in acest sens de renuntare la cererea initiala.