avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Minor la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Minor la munca

Buna Ziua,

Exista cazier pentru minorii sub 18 ani?
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 22 Martie 2011
fadidraghici, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 23 Martie 2011
Minorii peste 16 ani raspund penal, asa ca pot exista si inscrieri in cazierul judiciar.
Multumesc pentru raspuns!

Mai am o intrebare, informatiile din urmatorul articol mai sunt valabile?
" Cetatenii municipiului Bucuresti pot obtine certificate de cazier judiciar in regim de urgenta adresandu-se, in functie de domiciliu la:

* Sectia 4 Politie - cei domiciliati in sectorul 1;
* Sectia 8 Politie - cei domiciliati in sectorul 2;
* Sectia 12 Politie - cei domiciliati in sectorul 3;
* Sectia 14 Politie - cei domiciliati in sectorul 4;
* Sectia 17 Politie - cei domiciliati in sectorul 5;
* Sectia 21 Politie - cei domiciliati in sectorul 6.

In conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 29 din 14.07.2005, incepand cu data de 28.07.2005 taxa ce trebuie achitata in vederea obtinerii certificatului de cazier judiciar in regim de urgenta, de catre persoanele domiciliate in municipiul Bucuresti se achita numai la unitatile Trezoreriei Statului de pe raza de domiciliu a solicitantului.
Unitati ale Trezoreriei Statului in municipiul Bucuresti
Directia de Trezorerie a Municipiului Bucuresti, Splaiul Unirii nr. 6-8, sector 4
Tel.: 021/317.27.70
Trezoreria Sectorului 1 Bucuresti
Strada Dimitrie Gerota nr. 13, sector 2
Tel.: 021/305.74.30
Trezoreria Sectorului 2 Bucuresti
Bulevardul Ferdinand nr. 89A
Tel.: 021/252.47.23; 252.02.21
Trezoreria Sectorului 3 Bucuresti
Strada Ciresului nr. 6
Tel.: 021/323.45.76
Trezoreria Sectorului 4 Bucuresti
Bulevardul Pieptanari nr. 31
Tel.: 021/337.15.96

Trezoreria Sectorului 5 Bucuresti
Bulevardul Natiunilor Unite nr. 6-8
Tel.: 021/336.67.19
Trezoreria Sectorului 6 Bucuresti
Calea Giulesti nr. 3
Tel.: 021/316.42.16"
Detalii despre eliberarea Certificatului de cazier judiciar pentru persoane fizice pentru Bucuresti gasiti aici :
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde se platesc taxele de timbru judiciar? cosmincebuc cosmincebuc Buna ziua, va rog sa imi spuneti unde se platesc taxele de timbru judiciar in situatia urmatoare: (avand in vedere ca nu se mai platesc pentru toate sectoarele ... (vezi toată discuția)
Model cerere divort amiabil patalina patalina Se poate sa ma ajutati cu un model cerere de divort amiabil , tinand seama ca am un copil si acesta ramane la mama ? Cat costa taxa de timbru si unde se ... (vezi toată discuția)
Cit si unde se plateste taxa de timbru si timbrul judiciar pentru o contestatie in anulare? Dana Marin Dana Marin Doresc sa fac o contestatie in anulare la judecatoria sectorului 4 si as vrea sa stiu cum si cit, unde se plateste taxa de timbru si timbrul judiciar de ce ... (vezi toată discuția)