Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Minor la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Minor la munca

Buna Ziua,

Exista cazier pentru minorii sub 18 ani?
Va multumesc.
fadidraghici, utilizator
Minorii peste 16 ani raspund penal, asa ca pot exista si inscrieri in cazierul judiciar.
Multumesc pentru raspuns!

Mai am o intrebare, informatiile din urmatorul articol mai sunt valabile?
" Cetatenii municipiului Bucuresti pot obtine certificate de cazier judiciar in regim de urgenta adresandu-se, in functie de domiciliu la:

* Sectia 4 Politie - cei domiciliati in sectorul 1;
* Sectia 8 Politie - cei domiciliati in sectorul 2;
* Sectia 12 Politie - cei domiciliati in sectorul 3;
* Sectia 14 Politie - cei domiciliati in sectorul 4;
* Sectia 17 Politie - cei domiciliati in sectorul 5;
* Sectia 21 Politie - cei domiciliati in sectorul 6.

In conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 29 din 14.07.2005, incepand cu data de 28.07.2005 taxa ce trebuie achitata in vederea obtinerii certificatului de cazier judiciar in regim de urgenta, de catre persoanele domiciliate in municipiul Bucuresti se achita numai la unitatile Trezoreriei Statului de pe raza de domiciliu a solicitantului.
Unitati ale Trezoreriei Statului in municipiul Bucuresti
Directia de Trezorerie a Municipiului Bucuresti, Splaiul Unirii nr. 6-8, sector 4
Tel.: 021/317.27.70
Trezoreria Sectorului 1 Bucuresti
Strada Dimitrie Gerota nr. 13, sector 2
Tel.: 021/305.74.30
Trezoreria Sectorului 2 Bucuresti
Bulevardul Ferdinand nr. 89A
Tel.: 021/252.47.23; 252.02.21
Trezoreria Sectorului 3 Bucuresti
Strada Ciresului nr. 6
Tel.: 021/323.45.76
Trezoreria Sectorului 4 Bucuresti
Bulevardul Pieptanari nr. 31
Tel.: 021/337.15.96

Trezoreria Sectorului 5 Bucuresti
Bulevardul Natiunilor Unite nr. 6-8
Tel.: 021/336.67.19
Trezoreria Sectorului 6 Bucuresti
Calea Giulesti nr. 3
Tel.: 021/316.42.16"
Detalii despre eliberarea Certificatului de cazier judiciar pentru persoane fizice pentru Bucuresti gasiti aici :
[ link extern ]