Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum amortizez o instalatie GPL montata pe taxi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum amortizez o instalatie GPL montata pe taxi

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care credeti ca este durata de utilizare a unei instalatii GPL montata pe taxi daca in Cap. Sfaturi si recomadari
sunt trecute o serie de verificari care trebuiesc facute iar la unul din puncte scrie:

- inlocuirea rezervorului GPL : la fiecare 10 ani

Iau ca durata de utilizare cei 10 ani?
O pot amortiza intr-un timp mai scurt?
Va multumesc anticipat!

Amortizarile se calculeaza folosind perioadele reglementate in Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijl fixe, Hotarire 2139/2004 cu ultimele modificari.

Cautati acolo care este durata de functionare a respectivului mijlocului fix.