avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... casa de marcat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

casa de marcat

este necesara casa de marcat la pfa. la norma de venit
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 11:07, 24 Martie 2011
Daca se efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie este obligaorie utilizarea aparatului de marcat electronic fiscal de catre PFA-norma de venit (OUG nr. 28/1999, art. 1).
OUG nr28/1999,art.2 spune ca se excepteaza de la prevederile art.1 h activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale
PFA nu este... profesie libera.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa casa de marcat? daca imi fac pfa imi trebuie casa de marcat? (vezi toată discuția)
Chitanta catre persoane fizice timea83 timea83 Am un Birou Individual de Arhitectura si as vrea sa intreb daca pot taia chitanta catre persoane fizice, fara a avea casa de marcat. (vezi toată discuția)
Casa de marcat 05Vali63 05Vali63 Sunt expert evaluator ANEVAR. M-am inregistrat ca PFA la RC, cod CAEN 7022, apoi am fost luat in evidenta la Adm Financiara. Tinand seama de obiectul de ... (vezi toată discuția)