Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinere acord plecare definitiva in SUA pentru minor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinere acord plecare definitiva in SUA pentru minor fara acordul tatalui

Am un baiat in varsta de 6 ani si nu am obtinut acordulo tatalui pentru a pleca definitiv in SUA. Eu m-am casatorit cu un cetatean american si doresc sa ma mut in SUA impreuna cu sotul si fiul meu.
Ce sanse am sa obtin dreptul de a pleca prin instanta?
Ce trebuie sa fac pentru aceasta?
Sa incercati , in continuare, sa va convingeti foatul sot sa isi dea acordul.
Nu exista aceasta varianta, din pacate. Mi-a spus foarte clar si raspicat ca nu este de acord.
Se considera ca parintii au drepturi egale asupra copiilor, chiar daca nu mai convietuiesc impreuna, iar unul dintre copii se afla in grija celuilalt, de-aceea se considera ca indepartarea copilului de parintele caruia nu i-a fost incredintat si ducerea lui intr-o alta tara, definitiv, nu este in interesul copilului, incalcandu-i-se parintelui drepturile parintesti.
angajati avocat si porniti o actiune in instanta, alta sansa nu aveti. oricum, va dura ceva
www.avocatnet.ro/content/for...