Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartirea bunurilor provenite din concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartirea bunurilor provenite din concubinaj

Am cunoscut pe o fata in urma cu 16 ani,avea 1 baiat de 2,5 ani,era dupa divort,in urma divortului ia revenit cota parte din ap,12,dupa 2 ani sa nascut baiatul nostru,eu lucram,ea lucra,a intrat in prenatal,a urmat botezul,inmormintari,din partea ei ,bunica,care a contribuit,dupa o perioada sa imbolnavit tata-l meu,a stat la pat imobilizat,eu am avut cel mai mult aport la ingrijirea lui,va dati seama,era tata-l meu,inainte de a se imbolnavi am facut un contract de intretinere cu el,avea pensie,,in perioada aceea am primit o camera de camin,de la firma la care lucram in suprafata de 28 de m,patrati,cind am ajuns acasa iam spus concubinei ,si a spus sai dau si ei cota parte ca daca nu ea pleaca,am vorbit cu notara respectiva si a facut actele pe noi,urmind a achita in rate ,am achitat,dupa 4,5 ani tata-l meu moare,in clipa aia nu mai aveam bani decit salariile,,dupa alta perioada fosta concubina,mi-a cerut sa ii fac acte si pe cealalta cota,din camera,iam spus ca eu vreau familie,si iam facut,ne-am certat,si ea a lecat la camera aceea,dupa 6 luni ne-am impreunat,pe perioada despartiri,copilul nostru a stat cu mine,a fost vointa lui,ea plecind cu baiatul din prima casatorie,,la impacare ne-am mutat acolo la camera,si am inceput sa investim sa facem bucatarie,camera,baie,si o debara de haine,a iesit cv frumos,ca un apartament,dupa ce sa vazut cu toate puse la punct sa schimbat radical,precizez ca tot ce sa facut acolo este facut de mina mea,a urmat o cearta,si eu am plecat la ap tatalui meu,cu baiatul nostru,ea raminind cu baiatul din prima casatorie,,pe toata perioada convietuiri nu a primit pensi de la tata-l sau,intrebarea mea este..eu asi mai putea recupera ceva de acolo dupa ce am cumparat-o impreuna,si am facut investiti?si am muncit acolo, va multumesc
daca ati cumparat imobilul in copropietate puteti sa cereti partea dvs de bani si daca aveti chitante si nu au trecut 3 ani, puteti cere si investitiile in cazul in care ea in urma procesului ramane cu imobilul iar dvs veti fi despagubit pe partea dvs.
Au trecut 2 ani ,de la despartire,fiecare si-a refacut viata,dar eu o nelamurire,dupa 18 ani,i-am crescut minorul fara pensie din partea tata-lui minorului,ma fortat sa-i dau jumate din spatiu,cererea era pe numele meu,mie mi-a aprobat directorul,cind am facut contractul prin notariat intre Sc.Matasea Romana.i-am explicat notaritei,respective,VESTEMEAN,avem copil impreuna,(al nostru,)
Dupa o perioada de 3 ani .mi-a cerut cealalta jumatate,m-am dus din nou,la VESTEMEAN.i-am facut contract de vinzare cumparare,pentru a avea familia unita,am fost santajat,nu am primit nici un ban,
Un avocat ,din Sibiu,a ascultat povestea mea,singura cale de atac ar fii sa arate,un document cu banii scosii de undeva,sii sa se ajunga la forma initiala,jumate,jumate,am fost imprumutat in banca 100 de mil,vechi,acuma abia am gatat,am muncit ,mult,acolo,cind am fost cu spatiu la punct,copilul nostru si cu mine (minorul era tot cu mine )am parasit locuinta,ea umblind din barbat in barbat,de fapt era viata eii,
Dupa 18 anii de crestere a minorului,care in prezent sta cu ea,dupa banii ff multii investitii,sii munca depusa,chiar nu merit nimic,?mentionez,ca nu am nici o chitanta,totul a fost pregatit,
Ce am ,am martorii ca am trait in concubinaj,18 ani,roog pe aceasta cale,nu-mi trebuie nimic,tot ce imi revine mie,ii donez,sau i dau la avocatul care se ocupa de caz,fara sa ma mai coste cv,
Am crezut ca traim intr-o lume normala,ca este cineva sus,in prezent ea locuieste cu un agent de paza ,la REAL,e din Copsa Mica ,el stie ce ia spus eii lui,adevarul nu vreau sa fie uitat,eu mi-am refacut familia,sa zic asa,razboiul e pentru cei puternici,eu nu vreau decit dreptate,oare legea va gasii o cale sa ma inteleaga?chiar nu conteaza 18 anii,?sii minor crescut,
mark37 a scris:

Au trecut 2 ani ,de la despartire,fiecare si-a refacut viata,dar eu o nelamurire,dupa 18 ani,i-am crescut minorul fara pensie din partea tata-lui minorului,ma fortat sa-i dau jumate din spatiu,cererea era pe numele meu,mie mi-a aprobat directorul,cind am facut contractul prin notariat intre Sc.Matasea Romana.i-am explicat notaritei,respective,VESTEMEAN,avem copil impreuna,(al nostru,)
Dupa o perioada de 3 ani .mi-a cerut cealalta jumatate,m-am dus din nou,la VESTEMEAN.i-am facut contract de vinzare cumparare,pentru a avea familia unita,am fost santajat,nu am primit nici un ban,
Un avocat ,din Sibiu,a ascultat povestea mea,singura cale de atac ar fii sa arate,un document cu banii scosii de undeva,sii sa se ajunga la forma initiala,jumate,jumate,am fost imprumutat in banca 100 de mil,vechi,acuma abia am gatat,am muncit ,mult,acolo,cind am fost cu spatiu la punct,copilul nostru si cu mine (minorul era tot cu mine )am parasit locuinta,ea umblind din barbat in barbat,de fapt era viata eii,
Dupa 18 anii de crestere a minorului,care in prezent sta cu ea,dupa banii ff multii investitii,sii munca depusa,chiar nu merit nimic,?mentionez,ca nu am nici o chitanta,totul a fost pregatit,
Ce am ,am martorii ca am trait in concubinaj,18 ani,roog pe aceasta cale,nu-mi trebuie nimic,tot ce imi revine mie,ii donez,sau i dau la avocatul care se ocupa de caz,fara sa ma mai coste cv,
Am crezut ca traim intr-o lume normala,ca este cineva sus,in prezent ea locuieste cu un agent de paza ,la REAL,e din Copsa Mica ,el stie ce ia spus eii lui,adevarul nu vreau sa fie uitat,eu mi-am refacut familia,sa zic asa,razboiul e pentru cei puternici,eu nu vreau decit dreptate,oare legea va gasii o cale sa ma inteleaga?chiar nu conteaza 18 anii,?sii minor crescut,